ŠAROLIKO DRUŠTVO /

Tko su organizatori prosvjeda u Srbiji? Glumci, ultranacionalisti, antihrvatski nastrojeni pojedinci...

Image

Svjedočimo rijetko viđenoj političkoj raznolikosti ujedinjenoj na jednom mjestu, sa zajedničkim ciljem

7.4.2019.
16:05
VOYO logo

Prosvjedi kontra predsjednika Srbije Aleksandra Vučića zahuktali su se u subotu 16. ožujka nakon upada organizatora u zgradu Radio televizije Srbije (RTS) i masovnog okupljanja dan kasnije ispred Predsjedništva, s ciljem da Vučića izvedu "pred narod i dobiju odgovore na pitanja od nacionalnog značaja".

Najglasniji među organizatorima okupljenima u Savez za Srbiju je bio lider stranke Dveri BoškoObradović. Uostalom, on je i poveo ljude u zgradu RTS-a, a bio je i u prvim redovima kad se krenulo blokirati zgradu Predsjedništva. Vrlo je glasan bio i u medijskim istupima pa se nekako profilirao u glavnog lika cijele priče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo, daleko od toga da je on glavni, uz njega stoje i neka viđenija lica iz političkog, kulturnog i društvenog života Srbije. Primjerice, glumci Sergej i BranislavTrifunović, nekadašnji predsjednik Srbijanskog košarkaškog saveza Dragan Đilas, bivši ministar vanjskih poslova VukJeremić, nekad istaknuta aktivistica i danas nezavisna zastupnica Marinika Tepić...

Šaroliko je to društvo, s ljevica i desnice, odnosno, ekstremnije pozicije na ljevici i ekstremnije pozicije na desnici. Svi oni, iako različitih svjetonazora, dijele zajednički cilj - svrgnuti predsjednika Vučića. Prema njima, ali i ne samo njima, najmoćniji čovjek Srbije degradirao je društvo, omalovažio oporbu i u svoje interese koristi ne samo medije već i pripadnike navijačkih skupina...

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

No, revolt posljednja tri mjeseca kroz prosvjede zvane "1 od 5 milijuna" nastao je iz razloga što je 23. studenog u Kruševcu pretučen predsjednik Ljevice Srbije Borko Stefanović. Za taj čin okrivljen je aktualni režim, a naziv prosvjeda kakav sad poznajemo nastaje nakon izjave predsjednika Vučića da neće udovoljiti zahtjevima prosvjednika, pa makar ih bilo i pet milijuna.

Time im je pomogao, uspjeli su okupiti pristojan broj građana uz sebe pa izišli na ulice - više puta kroz ovih više od tri mjeseca. I baš kao u vrijeme rušenja Slobodana Miloševića, malo tko pita o organizatorima, bitan im je samo cilj. Ali, ponekad ipak treba stati na loptu i pogledati tko stoji iza određenog pokreta, posebno u ovom slučaju kad svjedočimo tolikoj političkoj raznolikosti ujedinjenoj na jednom mjestu.

Stoga, u nastavku donosimo tko su lideri Saveza za Srbiju i po čemu ih se pamti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je čovjek zbog kojeg su počeli masovni prosvjedi

Predsjednik Ljevice Srbije razlog je prosvjedima kakvima svjedočimo danas jer je pretučen 23. studenoga prošle godine u Kruševcu pa time postao "okidač" revolta kontra predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Rođen je u Novom Sadu 1974. pod imenom Borislav i zanimljivost je njegova epizoda u bendu "Generacija bez budućnosti", u kojem je svirao bas gitaru. Politički se profilirao u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Srbije i do 2015. je dio Demokratske stranke. Nakon što istupa iz nje, osnovao je Ljevicu Srbije i počeo nastupati nešto radikalnije iz pozicije opozicije.

"Napala me organizirana kriminalna skupina bliska Vučiću", rekao je poslije napada u Kruševcu i potaknuo ono što danas gledamo u susjednoj nam zemlji.

Najglasniji organizator prosvjeda poznat je po ekstremno desnim stavovima

Boško Obradović lider je stranke Dveri, nacionalistički orijentirane, po pitanjima kao religija, obitelj i Kosovo, čak ekstremno desno orijentirana. Iako će sebe nazvati konzervativcima, neki su im stavovi ipak ekstremni.

Rođen 1976. u Vranićima, Obradović se aktivirao u društvenom i političkom životu još kao student osnivanjem časopisa Dveri srpske. Iz toga je četiri godine kasnije osnovana udruga Srpski sabor Dveri, koja propagira nacionalizam, euroskepticizam i antiglobalizam. Nešto kao Živi zid u Hrvatskoj, čime se objašnjava prijateljski odnos Obradovića i Ivana Pernara. Uz sve to, Dveri su aktivne u kritici LGTB organizacijama i skupovima, negiraju genocid u Srebrenici i protive se nezavisnosti Kosova.

Ipak, da za njega vrijedi "neprijatelj mog neprijatelja, moj je prijtelj", potvrdio je Obradović tijekom ovih prosvjeda, u kojima ne zagovara podjele već zajedništvo - u cilju rušenja AleksandraVučića.

Braća Trifunović prosvjedima daju buntovni i mladenački segment

Sergej (46) je daleko poznatiji Trifunović no šest mu godina mlađi brat Branislav, ali po pitanju aktivizma u smjeru rušenja Aleksandra Vučića, stoje rame uz rame.

Slavu Sergej stječe glumeći u filmovima kao, između ostalih, "Tuđa Amerika", "Kad narastem bit ću kengur" i "Karaula". No, politički je aktivan praktički oduvijek i to konstantno "prema lijevo". Uz to, bavi se humanitarnim radom i na čelu je udruge Podrži život. Također, od siječnja ove godine je i predsjednik Pokreta slobodnih građana.

Njegov brat Branislav proslavio se u filmovima "Jesen stiže, dunjo moja", "Ne skreći sa staze" i "Čekaj me, ja sigurno neću doći". Da mu energičnosti u aktivističkom smislu ne nedostaje, dokazao je u prosincu prošle godine, kad je pozvao na masovno okupljanje u Beogradu, na koje je stiglo 35 tisuća ljudi! I to bez stranačkih obilježja, kako je i tražio.

"Niti sam član bilo koje stranke niti me interesira voditi bilo koju stranku. Imam svoj posao koji puno trpi zbog mojih stavova i želim to politički riješiti. Došlo je vrijeme da se borimo licima na ulicama, a ne prstima na društvenim mrežama. Kriminalci su uzurpirali državu, kupili sve televizije, tuku jer mislite drukčije", govorio je Branislav.

Ukratko, braća Trifunović izuzetna su snaga prosvjeda jer zbog njihove uključenosti u prosvjede, imaju podršku mlade, alternativne i lijeve Srbije. Koja sigurno ne bi reagirala na identičan način bez tog dvojca i uz vodstvo desnije orijentiranih organizatora.

Glasnog Vuka Jeremića pamtimo po antihrvatskim stavovima

Najiskusniji političar u ovom društvu jest Vuk Jeremić, koji se profilirao još u vremenu ubijenog Zorana Đinđića, kojem je bio specijalni savjetnik, a ulogu savjetnika imao je i kod Borisa Tadića kad je on još bio ministar obrane.

Od 2007. je ovaj 43-godišnjak u vladi Vojislava Koštunice postao ministar vanjskih poslova te ga u to vrijeme upoznaju jako dobro hrvatski političari, ali i šira hrvatska javnost.

Njegovi antihrvatski stavovi bili su određeni njegovom tadašnjom političkom pozicijom, ali svejedno odzvanjaju optužbe za etničko čišćenje, negiranje haških presuda i uloge Srbije u Domovinskom ratu. A još je žešći po pitanju Kosova.

"Gospodine predsjedniče imam primjedbu. Ovdje u dvorani su predstavnici Kosova. Oni nisu neovisna, suverena članica Ujedinjenih naroda pa možete li nam molim vas objasniti njihovu prisutnost ovdje", pitao je 2010. Jeremić na zasjedanju Opće skupštine UN-a.

Bez obzira, 2012. postaje predsjednik iste te Opće skupštine, što je izazvalo negodovanje s hrvatske strane.

U novije vrijeme predsjednik je omanje Narodne stranke, koju je osnovao nakon neuspješne kandidature za tajnika UN-a i predsjednika Srbije.

Svestrani Dragan Đilas 'nanjušio' veliku priliku u rušenju Aleksandra Vučića

Lakše je reći što sve Dragan Đilas (52) u životu nije bio no što je bio. Jer, bio je nogometni vratar, predsjednik Srbijanskog košarkaškog saveza, novinar, gradonačelnik Beograda, predsjednik Demokratske stranke i uz sve to diplomirao je na Strojarskom fakultetu.

Zajedno s bivšom suprugom MilicomDelević ima udio u vlasništvu medijske kompanije Multikom group, a uz to je i manjinski vlasnik kompanije Direct media, koja prodaje reklamni prostor u medijima. Osnovao je Radio B92, sudjelovao u rušenju Slobodana Miloševića i kroz udrugu Naša Srbija pomaže djeci koja su ostala bez roditelja u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije.

S Vučićem je dugi niz godina u političkim i osobnim sukobima, pa ne čudi što se angažirao u njegovu rušenju. To je prilika za njega osobno da postane još jednom politički relevantan kao u prošlosti, ali i da se izbori za stvari u koje vjeruje. A u suštoj su suprotnosti od onoga što Vučić predstavlja...

Ljubav je na selu
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo