Nakon revolucije u Ukrajini, svrgavanja bivšeg predsjednika Viktora Janukoviča i aneksije Krima, jedini ruski izvoznik plina Gazprom udvostručio je cijenu plina za Ukrajinu.
Cijene Gazpromovog plina variraju od države do države. U svakom slučaju, puno su skuplje nego za stanovnike Rusije. U Zapadnoj Europi, cijene ruskog plina tri do četiri puta su skuplje nego u Rusiji. Gazprom se dugo opirao objavi podataka o cijenama, a Europska komisija pokušavala je naložiti državama članicama da o tome podnesu izvješće, no to nije uspjelo. Tek u veljači 2013. dnevni list Izvestia objavio je listu cijena.
Tada se vidjelo da zapadne zemlje plaćaju manju cijenu plina od istočnoeuropskih. Poljska i Češka su plaćale preko 500 dolara po tisuću kubičnih metara, dok je cijena za Njemačku bila manja od 400 dolara.
Ovisi o alternativi
U intervjuu za Radio Slobodna Europa stručnjak za naftu pri Oxfordu James Henderson komentirao je kako Gazprom postavlja cijene u odnosu na to kakve su alternative u dotičnoj državi.
Prema istraživanju koje je objavio Student Reporter, Hrvatska spada u red zemalja sa cijenom plina od 250 do 300 dolara po tisuću kubičnih metara. U našu grupu pripadaju još Italija, Španjolska, Portugal, Albanija, Crna Gora, Moldavija, Irska, Belgija i Norveška.
Naš susjed BiH, primjerice, ulazi u grupu cijena od 500 do 550 dolara za tisuću kubičnih metara, a Bugarska je u istoj skupini. Srbija, Rumunjska, Slovačka i Švicarska također imaju skuplje cijene ruskog plina od Hrvatske.
Mađarska, Austrija, Njemačka, Litva, Nizozemska, Francuska i Grčka imaju najniže cijene ruskog plina, ispod 100 dolara po tisuću kubičnih metara.
U svibnju je Rusija potpisala 30-godišnji ugovor s Kinom o dostavi plina u tu zemlju. Još se ne zna u kojim okvirima će se kretati cijena za tu državu.