O njemu se zna vrlo malo, no i te informacije koje znamo upitnog su kredibiliteta. Ne zna se točno koliko ima godina, ali pretpostavlja se da mu je između 34 i 37 godine. Možda ima troje djece. A možda i nema. Način na koji svjetski mediji to prate su dulja izbivanja njegove supruge iz javnosti. Jedino je Dennisu Rodmanu jednom prilikom izletjelo da je Kim postao otac. Ali ne zna se po koji put.
Oni koji ga prate tvrde da je bolestan, da pati od gihta, ali i da živi u stalnoj paranoji i strahu da će biti svrgnut ili ubijen. Okružio se slabim ljudima koji mu se ne usude reći 'ne'. Prebjezi kažu da je njegov pad samo pitanje vremena, ali s ove točke gledišta, još se ne nazire.
Otkako je stupio na čelo vrlo izolirane Sjeverne Koreje nije gubio vrijeme te je nastavio politiku svog djeda i oca koji su također pokušavali paralelno razvijati vojsku i gospodarstvo. Hvali se velikim projektima u zemlji, uz koje se redovito fotografira, a još više od svojih prethodnika inzistira na razvoju nuklearne moći.
No, tko je zapravo Kim Jong Un?
Foto: AFP
Djetinjstvo i odlazak u Švicarsku
Devedesetih godina, Kim i njegovo dvoje braće poslani su u Bern gdje su učili njemački i francuski te se družili s učenicima iz cijelog svijeta. Tamo ih je čuvala teta, sestra njihove majke, koja je kasnije prebjegla u SAD i američkim obavještajcima dala informacije koje bi inače teško prikupili.
'Poticala sam ga da dovodi prijatelje kući jer smo željeli da živi normalan život. Ja sam im kuhala, a oni su jeli kolače igrali se s Lego kockicama', rekla je Kimova teta Ko Yong Suk.
On je tada bio 12-godišnji dječak koji je putovao u pariški Disneyworld, ljetovao na francuskoj rivijeri i talijanskoj obali, a zimovao u švicarskim Alpama. Upravo zato što je odrastao i školovao se u jednom međunarodnom okruženju, stručnjaci su vjerovali kako bi, nakon što preuzme vlast, mogao otvoriti svoju zemlju svijetu.
This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on December 09, 2017 shows North Korean leader Kim Jong-Un visiting Mount Paektu in Ryanggang Province. / AFP PHOTO / KCNA VIS KNS / - / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. /
Opsjednut košarkom, ali svjestan za što je rođen
Ko Yong Suk potvrdila je da je njen nećak opsjednut košarkom. Stalno ju je igrao, čak je i spavao s košarkaškom loptom. No, kako kaže teta, Kim je od svog osmog rođendana znao da je predodređen za nešto veće od košarke. Za taj je rođendan, naime, dobio generalsku vojnu odoru i na toj su se zabavi pravi generali poklonili njemu, osmogodišnjem dječaku. 'Bilo je nemoguće da on odraste u normalnog čovjeka kad su se ljudi oko njega tako ponašali', rekla je Kimova teta koja je sa svojim suprugom prebjegla u SAD nakon što je njenoj sestri, Kimovoj majci, dijagnosticiran rak dojke. Strahovali su da, ako ona umre, u vrhuški države neće biti nikoga da ih štiti i drži na sigurnom.
Kako je rekla, ona se nada da će se jednom moći vratiti u Sjevernu Koreju, no sudeći prema Kimovom modusu operandi, teško je povjerovati da će naići na srdačnu dobrodošlicu.
Nije imao iskustva
Za razliku od svog oca, koji se godinama pripremao za preuzimanje vlasti u državi, Kim Jong Un je za to imao samo godinu dana. Javnost nije znala gotovo ništa o mladom nasljedniku tog dana kad je, koračajući uz lijes svog oca, brisao suze s lica.
No, mladi vođa morao se baciti na posao. Promatrači su zaključili kako Kim Jong Unom upravljaju stare strukture, veterani predvođeni njegovim ujakom Jang Song-taekom i njegovom suprugom. Kim Jong-il, koji se dvadeset godina pripremao za preuzimanje pozicije od svog oca Kim Il-sunga, prve tri godine svoje vladavine odredio je kao razdoblje žalovanja. Za razliku od njega, Kim Jong-un svoj je prvi javni govor održao četiri mjeseca nakon smrti svog oca.
Njegova je vladavina počela vrlo brutalno. Protjerao je na desetke visokih dužnosnika, a ubrzo nakon toga je dao pogubiti i svog ujaka. Progoni su se nastavili i iduće godine.
Misteriozan slučaj Kim Jong-nama
Potom se pojavio 'problem' njegova polubrata Kim Jong-nama, čovjeka kojeg Izvrsni vođa nikada nije upoznao. On je, naime, bio najstariji sin kim Jong-ila, te je preskočen u redu nasljeđivanja.
U javnost su isplivali mailovi koje je Kim Jong-nam slao jednom japanskom novinaru, a u kojima je pisao kako vjeruje da je Kim Jong-un samo nominalna figura te da će zemljom nastaviti vladati stare elite.
Kad su mailovi objavljeni Kim Jong-nam se povukao iz javnog života te ostao u Macau pod zaštitom kineske vlade. No, 13. veljače prošle godine, u zračnoj luci u Kuala Lumpuru, dvije djevojke su mu u prolazu na kožu nanijele supstancu od koje je umro. Kako se kasnije pokazalo, riječ je o VX nervnom agentu zbog kojeg Kim Jong-nam nije preživio ni put do bolnice.
Sjeverna Koreja porekla je bilo kakvu povezanost s njegovom smrću, no južnokorejske obavještajne službe tvrde kako je Kim Jong-un sam naredio ubojstvo svog polubrata. Dvije djevojke koje su ubojstvo izvršile, moguće ne sluteći uopće što rade, sada su na malezijskom sudu.
Slika i prilika svog djeda
Od samog početka njegove vladavine, Kim Jong-una se pokušava pretvoriti u kopiju njegova djeda. Fizički su dosta slični, no ta sličnost postaje još naglašenija kad Kim Jong-un odjene sličnu odjeću ili frizuru poput svog djeda. Kimu je bitno igrati na ovu kartu sličnosti jer je Kim il-sung bio simbol prosperiteta u Sjevernoj Koreji dok su živjeli pod sovjetskom zaštitom.
Njega se često snima u posjetu tvornicama, kako pozdravlja ljude i rukuje se s njima što je u kontrastu s djelovanjem njegova oca koji se, kako je vladavina odmicala, tako sve više zatvarao i sve manje pojavljivao u javnost. Dobar je to kontrast ako uzmemo u obzir da se vladavinu Kim Jong-ila ne može analizirati bez da se uzme u obzir Velika glad tijekom koje je umrlo tri milijuna ljudi.
Kimova glavna ambicija je pretvoriti Sjevernu Koreju u veliku nuklearnu silu, no pitanje je je li svjestan što bi takav status donio njemu, njegovoj državi, ali i svijetu.