Tko će vladati Slovenijom? Počeli prijevremeni izbori

13.7.2014.
11:44
VOYO logo

S dvadesetak stranačkih lista bit će izabrano 90 zastupnika u Državnom zboru, slovenskom parlamentu, a kandidata je više od tisuću.

Jednomjesečna predizborna kampanja završena je u petak u 24 sata kad je nastupila izborna šutnja koja traje do nedjelje u 19 sati. Odmah nakon toga bit će poznati rezultati prijevremenog glasovanja te biti objavljene izlazne ankete, dok se nepotpuni službeni rezultati izbora očekuju u večernjim satima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Računa se da će u novom parlamentu zastupnike dobiti od pet do devet stranaka, a formiranje nove vlade ne očekuje se prije rujna.

Prema ocjenama slovenskih analitičara, bez obzira na rezultate, novu koalicijsku vladu bit će teško formirati zbog razdrobljenosti glasova, a ima i najava da niti nova vlada neće izdržati puni četverogodišnji mandat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovi izbori po prvi put se održavaju usred ljeta, a riječ je o sedmim parlamentarnim izborima u samostalnoj Sloveniji i drugim prijevremenim u zadnje tri godine. To govori o destabilizaciji političkog prostora obilježenog posljedicama gospodarske krize i brojnim političkim aferama te sve većim nepovjerenjem birača prema politici i političarima.

Kao i na prijevremenim izborima 2011. godine, kad je na opće iznenađenje relativnu većinu u parlamentu osvojila stranka koju je ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković osnovao samo nekoliko tjedana prije otvaranje birališta, i ovi izbori svjedoče o nastavku sličnog fenomena.

Prema svim dosadašnjim ispitivanjima u vodstvu je Stranka Mire Cerara (SMC), osnovana prije mjesec dana. Grupacija koju vodi taj sveučilišni profesor i pravnik, sin gimnastičkog šampiona Mire Cerara starijeg, sastavljena je od intelektualaca i profesora te ljudi koji ističu da žele "obnoviti" slovensku politiku u cijelosti i inzistiraju na etičkim vrijednostima i suzbijanju sve izraženijih koruptivnih pojava na različitim područjima.

Slovenski analitičari Cerarov očekivani uspjeh, pri čemu on računa da će kao mandatar sastaviti novu vladu, povezuju sa željama biračkog tijela za temeljitim promjenama stare političke klase i traganju za novim licima i osobama koje nemaju mrlja u dosadašnjoj javnoj karijeri. Cerar dosta nejasno obećava više pravne i političke kulture, čime je privukao dosta apatičnih ili sadašnjom politikom razočaranih birača te obećava da će stvoriti široku koaliciju različitih stranaka u vladi koja bi zemlju povela iz krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na drugom mjestu po broju zastupnika bit će, prema svim ispitivanjima javnosti, Slovenska demokratska stranka (SDS), čiji je dugogodišnji predsjednik i bivši premijer Janez Janša već nekoliko tjedana u zatvoru, osuđen na dvogodišnju kaznu zbog korupcijske afere Patria.

Janšino biračko tijelo u desnom centru je čvrsto, pa mu potporu ne smanjuje ni zatvorska kazna. I Slovenska demokratska stranka (SDS) odlučno je stala iza svog lidera, nazvavši ga "političkim zatvorenikom" kojega se žele na svaki način riješiti elite bliske nekadašnjem predsjedniku Milanu Kučanu i korumpirana "tranzicijska ljevica".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki trendovi koje su pokazale sondaže zadnjih dana govore međutim da dolazi i do uspona manjih stranaka te da bi i u samom vrhu prema visini glasačke potpore mogle nastupiti promjene. Zato izborna iznenađenja nisu nemoguća iako svi većinom najavljuju da će priliku za sastavljanje nove vlade prvi dobiti Miro Cerar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo