TJEDNIMA PLUTALI NA BRODU POKUŠAVAJUĆI SE DOKOPATI OBALA MALEZIJE: / Umrlo dvadesetak Rohindža, 382 je spašeno

Image
Foto: Profimedia

Obalna straža Bangladeša objavila je da je brod pristigao na obalu u srijedu navečer

16.4.2020.
8:52
Profimedia
VOYO logo

Dvadesetak Rohindža umrlo je na brodu koji je plutao tjednima ne uspijevajući stići na obalu Malezije, a 382 ih je spašeno, objavila je u četvrtak obalna straža Bangladeša.

Skupina za ljudska prava vjeruje da na moru ima još čamaca s Rohindžama, muslimanskom manjinskom skupinom iz Mjanmara, ali pronalazak utočišta im je otežan zbog karantene u Maleziji i na Tajlandu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obalna straža Bangladeša objavila je da je brod pristigao na obalu u srijedu navečer.

"Bili su na moru otprilike dva mjeseca i gladovali su", rekao je dužnosnik obalne straže za Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preživjelih 382 vratit će u Mjanmar, dodao je dužnosnik.

Vraćali ih tri puta

Na objavljenoj snimci može se vidjeti najviše žena i djece, od kojih neki nisu mogli ni stajati. Izmučeni muškarac ležao je na pijesku. Jedan je muškarac rekao novinaru da su iz Malezije vraćeni tri puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rohindže nisu priznate kao građani Mjanmara i izloženi su progonu. Mjanmar demantira progon Rohindža, ali tvrdi da oni nisu autohtona etnička skupina, već su se doselili iz Južne Azije.

Više od milijun živi ih u izbjegličkim kampovima u južnom Bangladešu, a većina ih je protjerana iz domova u Mjanmaru nakon vojnog puča 2017. koji je vojska objasnila reakcijom na napade pobunjenika Rohindža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godinama se Rohindže ukrcavaju na čamce s krijumčarima u nadi da će pronaći utočište u drugim državama. Kreću na putovanja između studenog i ožujka kada je more mirno.

Skupine za ljudska prava strahuju da će nametnuta ograničenja u regiji zbog koronavirusa dovesti do ponavljanja krize iz 2015. kada su krijumčari ostavljali gomilu ljudi na brodovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chris Lewa iz organizacije The Arakan Project vjeruje da je još nekoliko brodova na moru.

Zatvorene granice

"Rohinže se mogu suočiti sa zatvorenim granicama", rekla je Lewa. "Covid-19 ne smije se koristiti kao razlog za uskraćivanje ulaska očajnim izbjeglicama. Još jedna pomorska kriza u Andamanskom moru je neprihvatljiva."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policijski dužnosnik u malezijskom Kedahu rekao je za Reuters da nekoliko čamaca pokušava stići do obale i da je zbog toga pojačan nadzor.

Policajac na jugu Tajlanda rekao je da je pet čamaca s Rohindžama u ponedjeljak uočeno blizu obale provincije Satun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo