Na dnu ljestvice, dakle, zemlja u kojoj se najmanje pije, je Indonezija. Gotov nula promila godišnje po glavi stanovnika! Alkohol nije pretjerano poželjan niti u Turskoj, Indiji ili Izraelu, gdje prosječan građanin popije tek jednu do tri litre alkohola. Dakako, treba dodati kako su ovi trijezni pokazatelji rezultat vjerskih uvjerenja.
Dobra je ili loša vijest, ovisno u kutu gledanja, to da se konzumacija alkohola na globalnoj razini znatno smanjila u razdoblju od 2000-te do 2013-te godine. Međutim, postoje iznimke. U Litvi, Poljskoj i Rusiji potrošnja alkohola se povećava.
"Analize OECD-a, koje su napravljene temeljem podataka skupljenih o osobnoj potrošnji alkohola, pokazuju kako je kronično opijanje kao i povremeno opijanje alkoholom u stalnom porastu, posebice kod mladih i mladih žena. Muškarci nižeg socio-ekonomskog statusa piju više od onih visokog socio-ekonomskog statusa, dok je kod žena uočeno upravo suprotno", stoji u izvještaju.
Ono što je zanimljivo, jest kako visokim brojkama najviše pridonose najteži pijanci. Naime, prema OECD-u, konzumacija alkohola količinski je koncentrirana na 20 posto stanovništva koje najteže pije.
Tako primjerice, u Mađarskoj, čak 90 posto ukupno popijenog alkohola otpada upravo na tih 20 posto teških pijanaca, dok je u Francuskoj ta količina nešto ravnomjernije raspoređena pa zaljubljenici u čašicu piju samo 50 posto ukupno potrošenog alkohola u toj zemlji.
OECD je svoja istraživanja temeljio na podacima o prodaji i konzumiranju alkohola u osoba koje su starije od 15 godina.