Ideja osnivača UN-a bila je da Vijeće sigurnosti bude srce svjetske diplomacije, ali su tamo predstavnici najmoćnijih zemalja pokazali zašto će međunarodni odgovor na krize, kao što je sirijska, uvijek biti paraliziran kada stalne članice "uđu u slijepu ulicu", piše Jeremy Bowen, urednik BBC-ja za bliskoistočna pitanja.
BBC prenosi dio atmosfere tijekom sjednice Vijeća sigurnosti u utorak posvećene Siriji, gdje su "koplja ukrstili" veleposlanici SAD-a i Rusije, Samantha Power i Vitalij Čurkin.
Power je događanja u Alepu usporedila sa scenama iz Halabdže, Ruande i Srebrenice "kako bi definirala moderno zlo".
BBC ističe da nijedan novinar zasad nije uspio istražiti što se događa u Alepu, ali da su izvještaji koji dolaze iz grada zastrašujući.
"Imate li srama? Zar uistinu nemate nimalo srama? Nema li barbarstva protiv civila, ubojstava djece, a da vas ne preplaši? Ima li nešto o čemu nećete lagati", uputila je Power pitanje Siriji i njezinim saveznicima, Rusiji i Iranu.
Na to joj je Čurkin uzvratio da "govori kao Majka Tereza".
Čurkin je istaknuo da bi se Power trebala prisjetiti svega o SAD-u i da nema prava držati moralne prodike. Dodao je i da nema informacije o masovnim uhićenjima i ubojstvima u Alepu.
BBC ocjenjuje da kolaps otpora pobunjenika ne znači i kraj rata u Siriji - "rat će promijeniti oblik i nastavit će se."
Ono što bi se moglo nazvati odgovorom Zapada na rat u Siriji je promašaj, navodi BBC i ocjenjuje da su Rusija i Iran, zajedno s libanonskim borcima Hezbolaha, imali mnogo jasniju ideju o tome što žele, zbog čega je "njihova strana pobijedila u Alepu".
Ukazuje se i na to da su se deseci stranih zemalja umiješali u sukob i zaključuje da, ako je njihov interes da se borbe nastave, onda će tako i biti.