TEŽAK PUT DO EUROPE: /

Čak trećina članica EU-a blokira nastavak pregovora sa Srbijom

Image

Republika Srbija službeno je podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji u prosincu 2009. godine, a u ožujku 2012. dobila je status kandidata. U siječnju 2014.

27.10.2016.
9:22
VOYO logo

Čak trećina članica Europske unije blokira nastavak procedure oko otvaranja poglavlja 31 sa Srbijom, koje se odnosi na vanjsku politiku i sigurnost, a među njima prednjače Njemačka, Velika Britanija te Češka, Mađarska, Bugarska, Poljska i Rumunjska, pišu Novosti.

Tijekom 2014. i 2015. godine Srbija je odbila podržati ukupno 30 dokumenata Europske unije, što je gotovo polovina deklaracija koje je Bruxelles pripremio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
AKO IDETE U NJEMAČKU, PRIPREMITE SE: /

 Pogledajte za kakvu sobicu hrvatski radnici plaćaju čak 450 eura

Image
AKO IDETE U NJEMAČKU, PRIPREMITE SE: /

 Pogledajte za kakvu sobicu hrvatski radnici plaćaju čak 450 eura

Sporno poglavlje 31

Nacrt izvještaja sa screeninga za poglavlje 31 još uvijek je u tijeku usuglašavanja kod članica EU-a, od kojih njih desetak još nije dalo "zeleno svetlo" za prihvaćanje ovog dokumenta.

'Odugovlačenjem s procedurom otvaranja poglavlja 31 šalje se jasna poruka Beogradu da se očekuje pojačano usaglašavanje s politikom EU-a, posebno oko restriktivnih mjera', rekao je Igor Novaković iz Isak fonda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Srbije se očekuje da bude aktivnija u usaglašavanju svoje politike s politikama Unije te da poveća postotak usaglašenosti s deklaracijama i rezolucijama Bruxellesa prema trećim zemljama, a koji godinama opada.

Stav Srbije je jasan

Marina Jovićević, v. d. pomoćnika šefa diplomacije za EU, izjavila je da je stav Srbije od početka bio jasan i da zbog Kosova Srbija nije u mogućnosti usuglasiti se s politikama EU-a, osobito onima koje se odnose na države poput Rusije i Kine, koje su stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a.

'Zato smo u situaciji da je prosjek usaglašenosti sada oko 60 posto, dok je ranije bio i 99 posto', rekla je.

Odbili Uniju 30 puta

U 2015. godini od 40 dokumenata Srbija je odbila njih 13, a godinu ranije, od 35 nisu se usuglasili sa 17. U 2012. Srbija se od 62 deklaracije Bruxellesa nije usaglasila samo s jednom, u vezi s poštivanjem ljudskih prava u Kini. Godine 2015. kontrirala je Bruxellesu 10 puta u slučajevima koji su se odnosili na Ukrajinu i Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od sankcija Moskvi do osude aneksije Krima, Srbija se nije usaglasila niti s rezolucijama o sankcijama protiv pobunjeničkih vođa samoproglašene Pridnjestrovske Moldavske Republike i restriktivnim mjerama Zimbabveu i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo