Matična tvrtka najistaknutije ruske tehnološke tvrtke, Yandex, želi prekinuti veze sa zemljom kako bi zaštitila svoje nove tvrtke od posljedica rata u Ukrajini. To predstavlja potencijalnu prepreku naporima predsjednika Vladimira Putina da razvije domaće zamjene za visoke tehnološke zapadne robe i usluge koje su ugušene sankcijama.
Pod opsežnom reorganizacijom, nizozemska holding kompanija Yandex - često nazivana "ruskim Googleom" - prenijet će svoje najperspektivnije nove tehnologije na tržišta izvan Rusije i prodati svoje postojeće poslovanje u zemlji, uključujući popularni internetski preglednik i dostavu hrane i aplikacije za pozivanje taksija, kažu za New York Times dva anonimna izvora upoznata s ovim pitanjem.
Cilj tvrtke - zaštita od domaćeg tržišta - dodatno naglašava učinak zapadnih sankcija na nekada uspješan tehnološki sektor Rusije.
Upućeni u temu kažu da je rat u Ukrajini učinio razvoj Yandexovih novih tehnologija - kao što su samovozeći automobili, strojno učenje i cloud usluge - neodrživim. Takvi poslovi, koji zahtijevaju pristup zapadnim tržištima, stručnjacima i tehnologiji, propali bi ako bi ostali povezani s Rusijom, napominje jedan od anonimnih izvora. Yandexova ruska podružnica nastavit će nuditi iste proizvode u zemlji pod novim vlasnicima, dodaje se.
Sastanak s Putinom o kojem svi šute
Nije jasno hoće li se Yandexov plan ostvariti. Tvrtka mora dobiti odobrenje Kremlja za prijenos tehnoloških licencija registriranih u Rusiji izvan zemlje, rekao je jedan od izvora. Također bi trebala pronaći kupce, najvjerojatnije unutar Rusije, za svoje poslove, a cjelokupni plan restrukturiranja trebali bi odobriti Yandexovi dioničari.
Yandexov plan podržava Aleksej Kudrin, glavni ruski vladin revizor i dugogodišnji Putinov čovjek od povjerenja. Kudrin, jedan od rijetkih istaknutih ekonomskih liberala preostalih u ruskoj vladi, neformalno djeluje za kompaniju, a očekuje se da će u budućnosti preuzeti menadžersku ulogu.
Kurdin bi se trebao s Putinom sastati ovoga tjedna kako bi razgovarali o budućnosti Yandexa i drugim temama. Glasnogovornik Kremlja, Dmitri Peskov, rekao je da nema informacija o takvom sastanku, a Yandex je odbio to komentirati. Ruska revizorska komora, Kudrinov poslodavac, također nije dala komentar na ovu najavu.
O planu restrukturiranja tvrtke prvi je izvijestio ruski ekonomski medij The Bell.
Posljedica zapadnih sankcija
Zapadni napori da ekonomski izolira Rusiju nakon njezine invazije na Ukrajinu uništili su nekoć uspješnu tvrtku. Cijena Yandexovih dionica kojima se trguje u Moskvi u protekloj je godini pala 62 posto. Dionice tvrtke koje kotiraju na njujorškoj burzi izgubile su više od 20 milijardi dolara na vrijednosti prije nego što je burza Nasdaq obustavila njihovo trgovanje nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači.
Tisuće od Yandexovih više od 18.000 zaposlenika napustilo je Rusiju od početka invazije. U ožujku je tadašnji zamjenik izvršnog direktora tvrtke, Tigran Khudaverdyan, prkosio Kremlju nazvavši to "monstruoznim ratom" u svojoj objavi na Facebooku.
Kako bi se distancirao od političkih posljedica rata, Yandex je u kolovozu prodao svoj internetski agregator vijesti, koji je postao ispunjen državnom propagandom zbog drakonskih ruskih medijskih zakona koji zabranjuju kritiku rata.
Europska unija uvela je sankcije protiv Khudaverdyana u ožujku zbog Yandexove uloge u promicanju Kremljeva ratnog narativa. Njegov šef, osnivač tvrtke sa sjedištem u Izraelu, Arkady Volozh, bio je pogođen sankcijama od strane bloka nekoliko mjeseci kasnije. Obojica su dali otkaz u tvrtki kako bi joj omogućili nastavak poslovanja u Europi.