Naime, Bloomberg je srijedu objavio veliki članak u kojem se analizira program nabave pamuka pod oznakom 'fair trade' iz Burkine Fasso. Pamuk kojeg beru djeca, među njima i 13-godišnja Clarisse Kambire s kojom su reporteri proveli šest tjedana, prevozi se u tvornice u Indiji i Šri Lanki, gdje se proizvodi donje rublje Victoria's Secreta, a potom se prodaje u luksuznim trgovinama - pod etiketom 'organskog' materijala.
No, pamuk klasificiran kao organski i prema standardima 'fair trade-a' trebao bi biti lišen prakse dječjeg i prisilnog rada. Za vođenje svih aspekata organskog i "fair trade" programa u Burkini Faso odgovorna je Nacionalna Federacija proizvođača pamuka iz Burkine Faso (UNPCB), koja je i partner Victoria's Secreta. Oni su još 2008. godine zajedno s Helvetas Swiss Intercooperation sponzorirali studiju u kojoj se zaključilo da na tisuće djece mogu biti žrtve eksploatacije "fair-trade" farmama za organski uzgoj, no u Victoria's Secretu tvrde da nisu vidjeli spomenuti izvještaj.
Nitko nije znao, nitko nije javio
No, reporteri Bloomberga su upravo na primjeru 13-godišnje Clarisse pokazali kako u sustavu pod oznakom "fair trade" robe postoje mrlje. U Burkini Faso su unosne premije za organski uzgojen 'fair-trade' pamuk stvorile nove poticaje farmerima za eksploataciju djece.
U Limited Brandsu, roditeljskoj tvrtki Victoria's Secreta, kazali su da optužbe o iskorištavanju dječjeg rada shvaćaju vrlo ozbiljno. Kažu, to je u suprotnosti s vrijednostima i standardima njihove kompanije, koji izričito zabranjuju dječji rad. Napominju da su se oslanjali na ocjenu grupe Fairtrade International, koja je proizvodnju u Burkini Faso ocijenila da udovoljava svim standardima koje promiču i zahtijevaju.
Iz grupe Fairtrade International su pak poručila da izvješće UNPCB-a iz 2008. nikad nisu vidjeli, a sad su najavili da će revidirati svoju ocjenu i početi program edukacije farmera.