Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je na sajmu zemlje regije da počnu zajednički raditi na stvaranju "regionalnog plana za naredno desetljeće", kako bi podigli konkurentnost ekonomija i tako spremno ušle u Europsku uniju. Tadićeva inicijativa pozdravljena je pljeskom, piše Poslovni list.
"Sve zemlje u regiji imaju slične probleme, prezaduženost, nerazvijenu infrastrukturu, deficit u trgovinskoj razmjeni, nedovoljne investicije u nove tehnologije, ali imamo i zajedničke resurse, dobro se poznajemo, govorimo sličnim jezicima, slušamo sličnu glazbu, imamo zajedničke vodotokove, svi smo pod nebom Cefte, to je tržište s 30 milijuna stanovnika."
"Svaka od zemalja pokušava naći pojedninačne odgovore na ekonomsku krizu s kojom smo suočeni, ali nam je potreban i zajednički odgovor, jer nitko ne može uspjeti na malim tržištima", poručio je Tadić.
Kazao je i kako regionalni plan suradnje uz ostalo treba podrazumjevati i izjednačavanje uvjeta investiranja u svim zemljama regije, stvaranje zajedničkog tržišta javnih nabavi i druge mjere. Jedino tako možemo podići konkurentnost regije, stvoriti nova radna mjesta i tako spremni ući u Europsku uniju, kazao je srbijanski predsjednik.
Ipak, nisu svi pozdravili Tadićeve izjave. Predsjedatelj Predsjedništva BiH Haris Silajdžić kazao je kako se ne trebamo osvrtati na prošlost, već graditi perspektive za budućnost, te je opet optužio Srbiju da svojim postupcima ruši regionalnu ekonomsku suradnju.
Inače, na Mostarskom sajmu izlaže oko 800 tvrtki iz 30-tak zemalja, a prisutno je čak 50 kompanija iz Srbije te veliki broj tvrtki iz Hrvatske, među kojima su Ina, Kraš, Podravka, Dalekovod i drugi.