"Bila je to jedna od najvećih noći u hrvatskom sportskom kalendaru: kvalifikacijska utakmica s Italijom za Europsko prvenstvo. Nekoliko trenutaka nakon što je počela utakmica koja je emitirana diljem svijeta, gigantska svastika materijalizirala se ispred europskih nogometnih dužnosnika koji su ostali šokirani viđenim", stoji na početku članka.
Times navodi kako ovaj slučaj nije izoliran. Navode kako su u nekim mješovitim etničkim gradovima uništeni prometni znakovi na kojima se nalazi ćirilica dok su pravoslavne crkve "ukrašene" s slovom "U", simbolom koji predstavlja ustaški režim u Drugom svjetskom ratu.
"Vikendom, na sportskim događanjima i koncertima odjekuju ustaški napjevi", piše Associated Press.
Manjine u strahu
U tekstu stoji i izjava "nove konzervativne predsjednice", kako je naziva autor članka, Kolinde Grabar Kitarović.
"Ovaj čin je nanio neizmjernu štetu ugledu hrvatskih građanima i njihovoj domovini. Zbog toga moramo stati na kraj takvim stvarima", izjavila je Grabar Kitarović.
Navode kako su ovakvi ispadi posljedica "dubokih ekonomskih teškoća" i rastućeg bijesa javnosti zbog nemogućnosti lijevo orijentirane vlade da se nosi s njima.
"Manjine, pogotovo Srbi, izrazili su strah za vlastitu sigurnost od kada je Grabar Kitarović izabrana za predsjednicu. Protusrpski grafiti evocirali su uspomene na krvoproliće koje je zahvatilo regiju tijekom 1990-ih godina", stoji u tekstu.
U tekstu se piše i o Bleiburgu gdje se nalazio "hrvatski ultranacionalist Ivica Šafarić" koji je ponosno pokazivao medaljon s znakom "U".
"Njegovi prijatelji u crnim majicama dignuli su desnu ruku i nakon nacističkog pozdrava uzviknuli: "Za dom, spremni".
"Nažalost, ekstremna desnica vidljivija je nego ikada u 25-godišnjoj povijesti Hrvatske", kazao je povjesničar Hrvoje Klasić.
Navode i kako su "hrvatski ratni veterani sloganom "100 posto za Hrvatsku" impliciraju etnički čistu državu".
AP/Danas.hr