Kina u tišini gradi mrežu izbjegličkih kampova duž svoje 1,416 kilometara duge granice sa Sjevernom Korejom. Dio je to priprema za veliki priljev ljudi u slučaju izbijanja velikog sukoba s režimom Kim Jong-una, piše The Guardian.
Procurio dokument China Mobilea
O postojanju planova za te kampove najprije je pisao Financial Times prošlog tjedna, pozivajući se na interni dokument koji je procurio iz državnog telekomunikacijskog giganta koji su zaduženi za opskrbu internetom tih kampova.
Dokument China Mobilea cirkulirao je na društvenim mrežama i kineskim web stranicama u inozemstvu prošlog tjedna, a otkriva planove za gradnju najmanje pet izbjegličkih kampova u pokrajini Jilin.
'Zbog prekograničnih napetosti, komitet Komunističke partije i vlasti okruga Changbai predložili su izgradnju pet izbjegličkih kampova u tom okrugu', stoji u dokumentu.
U njemu su i imena i lokacije tri takve ustanove. New York Times je izvještavao i da se centri za izbjeglice planiraju i u gradovima Tumen i Hunchun.
Nema službene potvrde
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova nije potvrdio postojanje tih kampova na redovitoj konferenciji za novinare, no nije niti zanijekao da se oni grade.
'Nisam vidio takva izvješća', rekao je Lu Kang novinarima.
U dokumentu koji je procurio stoji ime i telefonski broj zaposlenika China Mobilea koji ga je napisao, no na taj se broj nitko ne javlja. Čini se da je izgradnja tih kampova podigla zabrinutost u Pekingu o mogućnosti političke nestabilnosti ili čak o kolapsu režima u Sjevernoj Koreji.
Cheng Xiaohe, sjevernokorejski stručnjak sa Sveučilišta u Pekingu rekao je da ne može potvrditi vjerodostojnost tog dokumenta, no dodaje da bi bilo neodgovorno od Kine da se ne pripremi za takvu mogućnost.
'Napetosti su na Korejskom poluotoku visoke, sve je na rubu rata. Kao velika sila i susjedna zemlja, Kina se mora pripremiti na sve mogućnosti', kaže.
Kimove prijetnje SAD-u
Jiro Ishimaru, japanski režiser dokumentarnih filmova koji vodi mrežu građanskih novinara u Sjevernoj Koreji i na kineskoj strani granice, kaže da mu je netko u okrugu Changbai rekao da nisu vidjeli gradnju kampova, no čuli su da postoje takvi planovi.
Napetosti su na Korejskom poluotoku porasle ove godine nakon što je američki predsjednik Donald Trump pojačao pritisak na Sjevernu Koreju, a Pjongjang je pojačao svoje nuklearne testove i programe balističkih raketa.
Trump je nazvao čelnika Sjeverne Koreje Kim Jong-una 'Malim raketnim čovjekom' i zaprijetio vojnom akcijom, a Kim je odgovorio protuuvredama.
Nakon posljednjeg nuklearnog testa 29. studenog, Pjongjang je poručio da imaju mogućnost pogoditi bilo gdje na američkom tlu.