Svijet je nepripremljen za globalnu pandemiju koja bi u manje od 36 sati mogla ubiti do 80 milijuna ljudi i smanjiti globalni BDP za pet posto, objavila je u ponedjeljak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Brzo širenje nekog uzročnika plućnih bolesti prijetnja je velikom dijelu svjetskog stanovništva, moglo bi usmrtiti milijune ljudi, a ugrožen bi bio cijeli planet, piše u izvješću.
"Globalna pandemija takvih razmjera bila bi katastrofalna - nastale bi panika, nestabilnost i nesigurnost. Svijet na to to nije pripremljen", ističu stručnjaci.
U izvješću se poziva na osmišljavanje sustava koji bi učinkovito otkrio i kontrolirao izbijanje bolesti.
"Kada je o pandemijama riječ, predugo svjedočimo ciklusima panike i zanemarivanja - napore pojačavamo kada smo izloženi realnoj prijetnji, a vrlo brzo na njih zaboravimo nakon što prijetnja prođe. Vrijeme za konkretne akcije je odavno prošlo", upozoravaju znanstvenici.
Najugroženije su zemlje s lošom infrastrukturom i zdravstvenim sustavom, ali ranjive su sve države.
Kada bi danas izbila pandemija poput španjolske gripe iz 1918., posljedice bi stajale tri trilijuna dolara ili pet posto svjetskog BDP-a, procijenila je Svjetska banka.
"U slučaju takve zaraze, danas kada je svjetska populacija četiri puta veća i kada se bilo kamo u svijetu stiže za najkasnije 36 sati, umrlo bi između 50 i 80 milijuna ljudi. Osim visoke smrtnosti, takva pandemija izazvala bi paniku, destabilizirala nacionalnu sigurnost i teško pogodila globalno gospodarstvo i trgovinu", piše u izvješću.
Iako je napredak znanosti i tehnologije omogućio bolje sustave javnog zdravstva, on je stvorio i veliki rizik jer bi epidemiju mogli izazvati umjetno stvoreni mikroorganizmi iz laboratorija kada bi se namjerno pustili van.
"Svijet je u opasnosti. Ali, već imamo instrumente da spasimo nas i naša gospodarstva. Ono što nam nedostaje je vodstvo i volja da djelujemo snažno i učinkovito", ističe se u izvješću WHO-a.