Sjedinjene Države objavile su u petak povlačenje iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF) sklopljenog s Rusijom, koju optužuju da je prekršila taj dogovor zaključen za vrijeme Hladnog rata.
"Sjedinjene Države sutra će ukinuti svoje obveze iz sporazuma INF i početi proces povlačenja iz sporazuma koji će biti dovršen za šest mjeseci, osim ako Rusija ne ispoštuje svoje obveze i uništi sve rakete, lansere i opremu koja krši sporazum", rekao je predsjednik Donald Trump u priopćenju.
Šef američke diplomacije Mike Pompeo rekao je da je Washington spreman nastaviti razgovore s Rusijom o razoružanju.
Uoči američke odluke, koja je bila očekivana, Rusija je upozorila SAD na "iznimno neodgovoran" potez, ocjenjujući sporazum nužnim, posebno za europsku obranu.
SAD optužuje Rusiju za kršenje sporazuma i prošle je godine objavio da će se iz njega povući početkom veljače, osim ako se Moskva ne uskladi s odredbama sporazuma.
INF sklopljen 1987. između Rusije i SAD-a brani nuklearne rakete s dometom između 500 i 5500 kilometara.
Kremlj demantira "neutemeljene" optužbe te kaže da Washington krši sporazum. Tvrdi također da Washington zapravo ne želi ući u ozbiljne pregovore kako bi se sporazum održao.
NATO podupire američko povlačenje iz INF-a
NATO saveznici "u potpunosti podržavaju" Sjedinjene Države u odluci, objavljenoj u petak, o povlačenju iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF) sklopljenog s Rusijom koju Washington optužuje da krši taj dogovor, prenosi Reuters.
"SAD se odlučio na ovaj čin u odgovoru na značajne opasnosti za euroatlantsku sigurnost koju predstavlja tajno rusko testiranje, proizvodnja i postupanje sa sustavima krstarećih raketa 9M729 lansiranih s tla", stoji u priopćenju Saveza.
"Saveznici u potpunosti podržavaju ovu odluku", dodaje se.
Merkel zagovara dijalog, Mađari strahuju za budućnost srednje Europe
Njemačka kancelarka Angela Merkel je nakon američke objave na konferenciji s armenskim premijerom Nikolom Pašinjanom poručila kako "vrata za dijalog" s Rusijom moraju ostati otvorena.
Naglasila je kako će njezina vlada iskoristiti šest mjeseci roka za nastavak pregovora s Rusijom oko tog nekoliko desetljeća starog sporazuma, piše dpa.
Riječ je o sporazumu sklopljenom 1987., u vrijeme Hladnog rata, koji je od tada temelj europske sigurnosne arhitekture.
"Europa je vjerojatno najviše dobila iz ovog sporazuma koji iznimno cijenimo", istaknula je u petak čelnica Europske unije za vanjsku politiku Federica Mogherini, uoči američke objave.
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas upozorio je kako bi "bez INF-a bilo manje sigurnosti", no i naglasio kako su ruska kršenja dogovora praktički poništila sporazum.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto pozvao je obje strane na suradnju, kazavši da je njegova država, čiji je premijer Viktor Orban blizak s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom, naučila jasnu lekciju iz povijesti: "Kadgod postoji sukob između Zapada i Istoka, mi iz srednje Europe uvijek izgubimo".