Švedski kralj Gustav uručio je Nobelove nagrade Handkeu i laureatima iz kemije, medicine, fizike i ekonomije u utorak navečer na raskošnoj svečanosti u koncertnoj dvorani u Stockholmu.
Nobelova nagrada za mir ranije je u Oslu uručena je etiopskom premijeru Abiju Ahmedu.
Odluka Švedske akademije o dodjeli nagrade Handkeu kritizirana je jer je austrijski pisac govorio na sprovodu Miloševića 2006. nakon njegove smrti u pritvoru u Den Haagu gdje mu se sudilo zbog ratnih zločina.
I dok su uglednici pristizali na ceremoniju, deseci prosvjednika mahali su sloganima "Nema Nobela za lažne vijesti", referirajući se na Handkeove komentare kojima dovodi u pitanje masakr 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u Srebrenici 1995.
"Problem s Handkeom je što odbija priznati genocid nad bošnjačkom populacijom 90-ih", rekao je Adnan Mahmutović, jedan od organizatora prosvjeda u Stockholmu.
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Albanija, Kosovo i Turska objavile su ranije da će bojkotirati svečanost.
"Danas je sramotan dan. Pokazuje da Europa ima amneziju i zaboravlja što nam se dogodilo na Kosovu, u BiH i Hrvatskoj", tvitao je kosovski ministar vanjskih poslova Behgjet Pacolli.
Ranije je turski predsjednik Tayyip Erdogan optužio Švedsku akademiju da nagrađuje kršenja ljudskih prava dodjeljivanjem Nobelove nagrade za književnost Handkeu.
Miloševiću se sudilo zbog zločina i etničkog čišćenja koje su počinile srpske snage u ratovima koji su vodili od raspada Jugoslavije 1990-ih.
Handke je prošli petak odbio odgovoriti na pitanja o svojoj podršci Miloševiću.
Autor je knjiga 'Golmanov strah od jedanaesterca' i 'Spori povratak kući'. Također je napisao scenarij za film 'Nebo nad Berlinom' iz 1987.
Vučić, očekivano, razdragan
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u utorak je, u povodu uručenja Nobelove nagrade za književnost, čestitao austrijskom književniku Peteru Handkeu i, oslovljavajući ga s "poštovani prijatelju", ocijenio da se "upisao u besmrtne" te dodao da ga Srbija slavi kao svog Nobelovca.
"Poštovani prijatelju, primite moje iskrene čestitke. Kao laureat Nobelove nagrade upisali ste se među besmrtne. Ova nagrada jest nagrada za Vaš izuzetan književni rad, za Vaše znanje i stvaralaštvo, ali isto tako i za neprikosnovene moralne odlike, za hrabrost i dostojanstvo, kojima se borite za svoje ideale vrhunskog intelektualca", istaknuo je Vučić u čestitki Handkeu, proslijeđenoj medijima.
Poručujući Handkeu da ga u Srbija smatraju "istinskim prijateljem", Vučić je ocijenio da se nagrada austrijskom književniku doživljava uz posebno štovanje.
"Bit ću slobodan kazati, Vašu Nobelovu nagradu doživljavamo kao da je dobio netko od nas. Sada, uz Ivu Andrića, slavimo još jednog našeg Nobelovca", poručio je Vučić u čestitki Handkeu, nadajući se njegovom "skorom posjetu Srbiji".
'Danas je nagrađen genocid'
Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić u utorak se pridružio oštrim kritikama na račun Nobelova odbora zbog dodjele prestižne nagrade za književnost austrijskom spisatelju Peteru Handkeu kazavši kako je taj čin, uz ostalo, i pokazatelj mržnje prema žrtvama genocida.
"Danas je nagrađen genocid. Oni koji su ga nagradili, trebali bi se toga duboko stidjeti. Od dobitnika nagrade i čovjeka koji veliča genocid, mržnja se mogla i očekivati, ali mržnja od strane onih koji su mu nagradu dali jest poražavajuća", kazao je Komšić komentirajući za agenciju Fena dodjelu nagrade Handkeu čije je javno djelovanje predmetom prijepora zbog njegove otvorene potpore velikosrpskoj politici i režimu Slobodana Miloševića.
Komšić je kazao kako dodijeliti nagradu takvoj osobi istodobno znači pokazati najgoru vrstu nepoštovanja prema onima koji su žrtve najstrašnijih ratnih zločina poput genocida čije počinjenje u Srebrenici Handke nikada nije priznao. "Ovo je čin mržnje prema žrtvama genocida. Pred čovječanstvom, pred nama svima, pred civilizacijom, ali u ovom slučaju i pred ljudima od knjige i riječi stoji zadatak da se izborimo s mržnjom prema žrtvam