Dok se mi bavimo brakom, oni su izborili referendum o smanjenju plaća najbogatijima!

U nedjelju 24. studenoga švicarski birači glasat će o inicijativi 1:12.

20.11.2013.
13:31
VOYO logo

Prema mišljenju mladih socijalista, ali i svih onih koji su potpisali peticiju za predstojeći referendum, ničija mjesečna plaća u tvrtki ne bi smjela biti veća od nečije godišnje plaće.

Prikupljanje potpisa za referendum počelo je u jesen 2009. godine, samo godinu dana nakon što je svjetsko gospodarstvo zahvatila teška ekonomska kriza. Potrebni potpisi prikupljeni su u razdoblju koji je zakonski definiran te je građanska inicijativa uspješno registrirana u travnju 2011. godine. No, parlamentu su trebale čak dvije godine da raspravi o ovom prijedlogu, a rezultat te debate je preporuka parlamenta i koalicije da inicijativa bude odbijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako protivnici inicijative 1:12 posjeduju daleko veće financijske resurse od njezinih pristaša, ishod glasanja teško je predvidjeti. Pet tjedana prije referenduma anketa koju je radio radio SRG pokazuje da će 44 posto ljudi glasati protiv inicijative, 44 posto za, dok je preostalih 12 posto bilo neodlučno.

Ušteda od 1,5 milijardi franaka

Gospodarski odjel izračunao je pak da bi ovom mjerom bilo pogođeno 1.200 tvrtki koje se uglavnom bave financijama, osiguranjima ili su u pitanju veliki trgovinski lanci, dok će plaće 4.400 najbolje plaćenih Švicaraca biti manje za 1,5 milijardi švicarskih franaka, piše World socialist web site.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom posljednjeg desetljeća razlika u plaćama u Švicarskoj kontinuirano raste, a osobito posljednjih godina plaće top-menadžera u bankama, osiguravateljskim kućama i velikim međunarodnim koncernima probile su sve granice. U međuvremenu, tijekom posljednjeg desetljeća, prihodi većine stanovništva minimalno su porasli. Dodamo li tome povećanje troškova života, onima s najmanjim plaćama kupovna moć dodatno je oslabljena unatoč prosječnom rastu plaće od pet posto.

Bogati sve bogatiji, siromašni sve siromašniji

Konkretno, broj Švicaraca koji ne mogu zadovoljiti osnovne životne troškove, unatoč tome što su zaposleni, narastao je na 500.000.

S druge strane, prihodi bogataša su u razdoblju od 2000. do 2010. narasli za 19 posto, a ovaj se proces, unatoč krizi, i dalje nesmetano odvija.

Također, iako su švicarske banke u 2012. godine prijavile gubitak od 2,5 milijardi franaka, isplatile su bonuse u ukupnom iznosu od također 2,5 milijardi franaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo