Njemački magazin Spiegel komentirao je demonstracije podrške politici ruskog predsjednika Vladimira Putina u Beogradu. Autor članka ove proruske prosvjede nazvao je ''najbizarnijim javnim spektaklom''. U pokušaju objašnjenja tog fenomena autor podsjeća na tradicionalno bliske veze Srbije s „Majkom Rusijom“ i pravoslavnim bratskim narodom na Istoku, ali napominje da se to sve sada stavlja na iskušenje ''okolišanjem predsjednika Aleksandra Vučića''.
Vučić se s jedne strane zalaže za teritorijalni integritet Ukrajine, no jednako tako ne želi uvesti sankcije Rusiji kao što je to učinila EU. Jasnu kritiku očigledno agresorskog rata on ne izražava pozivajući se na ''posebne odnose svoje zemlje s Rusijom'', prenosi Deutsche Welle.
Autor Vučića naziva ''darovitim marionetistom koji vuče konce iz pozadine'' i podsjeća da je on na početku svoje političke karijere bio učenik ratnih zločinaca poput Radovana Karadžića, Vojislava Šešelja i Slobodana Miloševića. Dugi niz godina ga je podržavala njemačka kancelarka Angela Merkel i on se do danas uspješno predstavlja kao posrednik između svjetova, kao političar koji vješto ekvilibrira između moćnika u Bruxellesu, Kremlju i Pekingu. Pritom “ne daje odgovor na pitanje u kojem se od tih svjetova on i srpski narod osjećaju kod kuće“, navodi se u tekstu.
To svakako ima veze i s predsjedničkim izborima 3. travnja, gdje mu je bivši načelnika Glavnog stožera srpske vojske Zdravko Ponoš ozbiljan protukandidat. Zato Vučić mora svom biračkom tijelu objasniti zašto njegov dugogodišnji saveznik Vladimir Putin mirnu susjednu državu poput Ukrajine sada obasipa bombama i granatama, navodi se u njemačkom magazinu.
Dosad su uglavnom korišteni argumenti iz nedavne prošlosti. Rusija je 1999. protestirala protiv NATO-ovog bombardiranja Srbije. No, iz srpskog kuta gledanja postoje i vrlo pragmatični razlozi za podršku Putinovoj politici, jer ''prilikom susreta u studenome na obali Crnog mora Putin je Vučiću obećao veću isporuku plina po povlaštenoj cijeni. Predsjednik Srbije je nakon susreta priznao da je Putina „zamolio" za bolji tretman."
Ankete pokazuju da dvije trećina građana Srbije ima pozitivan stav prema Putinu. U jednom tabloidu čak se pojavio naslov ''Ukrajina napala Rusiju''.