Što su zaključili?
'Tijekom pokusa cijelo je osoblje imalo više energije. Mogla sam vidjeti da su svi sretni', rekla je 26-godišnja medicinska sestra Emilie Telander, koja radi u domu za starije u Gothenburgu. Već je počela s osmosatnim radnim vremenom te kaže kako se osjeća umornije nego prije te ima manje vremena za kućne aktivnosti i dijete.
Radnici zadovoljniji poslom
Rezultati istraživanja bit će objavljeni sljedeći mjesec, no već sada je bjelodano da su oni koji su prošli eksperiment zadovoljniji svojim poslom.
Tijekom prvih osamnaest mjeseci skraćenog radnog vremena, radnici koji su bili dio eksperimenta manje su odlazili na bolovanja, a zabilježena je i veća aktivnost u radu s pacijentima.
Problem je skupoća
No, bez obzira na pozitivne promjene, eksperiment ima i svoje kritičare, a glavni razlog za to jest - novac. Radi se o dosta skupom eksperimentu, jer se da bi se zamijenilo ljude koji rade skraćeno, zapošljavalo nove. U staračkom je domu tako zaposleno novih 17 medicinskih sestara, što je Gothenburg stajalo oko milijun i pol eura, navodi BBC.
'Možemo li napraviti da cijela zajednica radi po ovom principu? Odgovor je negativan, to je skupo', kazao je vijećnik Daniel Bernmar te dodaje kako se ipak radi o projektu koji je pokazao puno pozitivnih rezultata.