Utrka za Bijelu kuću sve je neizvjesnija - nova anketa objavljena u utorak pokazala je da republikanski kandidat Donald Trump vodi ispred Hillary Clinton, premda analitičari ocjenjuju da je kandidatkinja demokrata još uvijek bliže pobjedi.
Anketa ABC Newsa i Washington Posta pokazala je da Trump vodi s 46 prema 45 posto ispred Clinton, protiv koje je ponovno otvorena istraga FBI-ja zbog sporne upotrebe privatnog e-maila u službene svrhe.
Stručnjaci upozoravaju kako se ne treba previše oslanjati na jednu anketu, pogotovo ne na onu s tako velikom statističkom greškom. Clinton je i dalje favorit zahvaljujući specifičnosti američkog izbornog sustava, prema kojemu pobjednici pojedinih saveznih država dobivaju sve elektorske glasove te države, no obnovljena istraga svakim joj danom smanjuje prednost.
Statistički model New York Timesa Clinton daje 88 posto šanse za pobjedu, dok joj internetska stranica FiveThirtyEight daje 74 posto, no šokantna anketa objavljena u utorak pokazuje kako borba među kandidatima u zadnjem krugu prije cilja postaje sve neizvjesnija.
Ideja da 70-godišnji Trump i dalje ima šansu za pobjedu iznenađuje mnoge, te izaziva nervozu među demokratima i na financijskim tržištima. Tu bombastičnu zvijezdu reality televizije više je žena optužilo za seksualno uznemiravanje, a povezuje ga se i s Moskvom. Stručnjaci su prije tjedan dana već proglasili pobjedu njegove protukandidatkinje.
Wall Street sada upozorava da tržišta nisu dovoljno ozbiljno uzela u obzir mogućnost njegove pobjede.
"Pobjeda Trumpa mogla bi dovesti do rasprodaje između 11 i 13 posto" S&P 500 indeksa, upozorili su u utorak analitičari Barclaysa svoje klijente.
To bi bio veći pad vrijednosti od onog u rujnu 2008. kad je došlo do bankrota investicijske banke Lehman Brothers, što je pokrenulo globalnu financijsku krizu.
Simon Johnson, bivši glavni ekonomist Međunarodnog monetarnog fonda, upozorava kako bi takav šok "uzrokovao kolaps burze, te da svijet uđe u recesiju".
U ponedjeljak su u javnost izašle nove optužbe protiv Trumpa, objavljene u New York Timesu, koje tvrde da nije samo izbjegavao plaćanje poreza, nego je to učinio na pravno sumnjiv način.
On i Clinton su utorak proveli u osvajanju ključnih država. Trump je u gradu King of Prussia u Pennsylvaniji održao govor o zdravstvu.
"Naš porezni plan uključuje rezanje od 35 posto za obitelji srednjeg sloja s dvoje djece", rekao je okupljenima.
"Naša srednja klasa ne dobiva odgovarajuće poštovanje. To vam mogu reći", dodao je.
Clinton u to vrijeme pokušava odvratiti pozornost oko svog rukovanja američkim državnim tajnama, ukazujući na Trumpov odnos prema ženama.
Njezina kampanja danima radi na optuživanju direktora FBI-ja Jamesa Comeya zbog toga što je otkrio da njegova agencija ponovno istražuje njezinu upotrebu privatnog servera elektroničke pošte u vrijeme dok je bila državna tajnica.
Clinton i njezini pobornici ljuti su na Comeya jer je s tim izašao u javnost bez da je dao dokaz o krivom postupanju, no nakon tri dana je zauzela blaži ton.
"Napravila sam grešku. Neću se ispričavati", rekla je Clinton, pozvavši FBI da nastavi sa svojom istragom i tvrdeći da neće pronaći ništa nedopušteno.
Trump je upozorio javnost kako bi njezina pobjeda značila "ustavnu krizu" za SAD, jer bi se dogodilo da se provodi kriminalna istraga protiv aktualne predsjednice.
"Clinton je ovog tjedna mogla trčati pobjednički krug", rekao je profesor politike s University of Virginia Larry Sabato.
"Umjesto toga, ona se pokušava održati", istaknuo je.