SVE JAČA MIGRANTSKA KRIZA U BIH: /

'Pokrenuto je blizu deset tisuća migranata koji su bili zaglavljeni u Srbiji'

Image
Foto: Pixsell

Od početka godine u Bosnu i Hercegovinu je iz Srbije i Crne Gore ušlo više od tri pol tisuće migranata a to je četiri puta više nego za cijelu 2017.

14.5.2018.
18:32
Pixsell
VOYO logo

Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić danas je najavio kako će vlasti poduzeti sve što mogu da bi kontrolirale migrantsku krizu upozorivši kako se priljev migranata u BiH od početka godine drastično povećao, a u ovom trenutku svakog dana u BiH stiže više od stotinu migranata.

Zvizdić je ovo kazao novinarima nakon sastanka koordinacijskog tijela za migracije koje okuplja predstavnike različitih tijela vlasti u BiH a u njegovu radu u ponedjeljak je sudjelovala i veleposlanica SAD u BiH Maureen Cormack, diplomati nekih država Europske unije te zemalja koje su na migrantskoj ruti od Turske te predstavnici Visokog povjereništva UN-a za izbjeglice (UNHCR) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanak je sazvan nakon što je postalo jasno da se BiH suočava s najvećim prilivom migranata do sada te da postojeći kapaciteti za njihovo zbrinjavanje i planovi izrađeni još 2015. nisu adekvatni za suočavanje sa sadašnjim razmjerima migrantske krize.

Zvizdić je pojasnio kako je održan radno-konzultativni sastanak predstavnika vlasti BiH i međunarodnih partnera koji se bave pitanjem migracija s ciljem pripreme mjera koje bi Vijeće ministara BiH trebalo usvojiti u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je kako će se uspostaviti operativni stožer koji će koordinirati sve aktivnosti vezane za migrantsku krizu

"Broj migranata koji sada dolaze dnevno je već veći od stotinu", rekao je Zvizdić.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako je jasno da je riječ o krizi koja je možda i kompliciranija nego ona iz 2014. jer je sada riječ o skupinama koje uspijevaju proći kroz zatvorene granice sve od Turske.

Procijenio je kako je pokrenuto blizu deset tisuća migranata koji su protekle dvije-tri godine "zaglavljeni" uglavnom u Srbiji, a BiH ima posebnu odgovornost jer štiti vanjsku granicu EU i još uvijek se pridržava svih obveza koje iz toga proistječu no pri tom ne smije dopustititi anarhiju i migracijama mora upravljati.

Najavio je kako se stoga neće dopustiti uspostava "divljih" šatorskih naselja upozorivši kako ona služe za pritisak na državu i njenu vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stvorit ćemo potrebne kapacitete (za smještaj migranata) a imamo ih još u prihvatnim centrima no problem je što migranti ne žele skrenuti sa svoje rute ni pedeset metara", kazao je Mektić.

Ako će trebati, i BiH će zatvoriti granice

Bude li EU čvrsto zatvorila svoje granice za ulazak tih migranata, upozorio je Mektić, to će morati učiniti i BiH jer ne može dopustiti ulazak u zemlju ogromnog broja migranata koji onda ne bi imali kamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnistrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac najavila je kako će kao hitna mjera za smještaj migranata biti otvoren prihvatni centar u Salakovcu kod Mostara koji može primiti oko 300 osoba.

Od početka godine u Bosnu i Hercegovinu je iz Srbije i Crne Gore ušlo više od tri pol tisuće migranata a to je četiri puta više nego za cijelu 2017.

Istodobno je njih oko 400 u BiH zatražilo azil, točno koliko ih je to učinilo tijekom cijele protekle godine, dok svi ostali samo pokušavaju što prije prijeći granicu s Hrvatskom i to uglavnom pravcem koji ih vodi preko Bihaća i Velike Kladuše.

Migranti spavaju pod vedrim nebom

Dok to pokušavaju najveći broj njih boravi pod vedrim nebom i u improviziranim šatorskim naseljima, uključujući jedno koje je prije dva tjedna postavljeno u parku u središtu Sarajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvizdić je potvrdio kako vlasti BiH žele zadržazi humani odnos prema migrantima, ali i jamčiti sigurnost u zemlji.

Najavio je kako će se sa državama okruženja nastaviti surađivati a i pojačat će se nadzor nad granicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti BiH očekuju i kako će EU i druge međunarodne organizacije pomoći BiH na isti način na koji su to 2014. i 2015. kada je buknula migrantska kriza učinile u slučaju Makedonije i Srbije.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo