Šangajska organizacija za suradnju (ŠOS), u kojoj su uz Kinu i Rusiju više zemalja srednje i južne Azije, održava ovog vikenda godišnji summit u velikom gradu Qingdau, na kineskoj istočnoj obali.
Poseban gost, iranski predsjednik
Oklopna vozila i velik broj policije kružili su u subotu ulicama tog lučkog grada poznatog po brežuljcima s borovom šumom i vilama u njemačkom stilu. Vlasti su evakuirale trgovce, stanovnike i turiste iz nekoliko četvrti prije službenog početka summita planiranog u subotu predvečer.
Uz ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog predsjednika Xi Jinpinga na susretu će sudjelovati i poseban gost: iranski predsjednik Hasan Rohani. Premda iranski nuklearni program nije na dnevnom redu, Rohani će imati prigodu da s kolegama razgovara o tom pitanju.
Moskva i Peking su, uz SAD, Francusku, Njemačku i Veliku Britaniju, potpisnici ugovora iz 2015. kojim Teheran pristaje ograničiti nuklearnu aktivnost u zamjenu za ublažavanje međunarodnih sankcija. No odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da istupi iz tog ugovora otvara vrata novim sankcijama Iranu i stranim tvrtkama u toj zemlji. Teheran sad traži potporu drugih potpisnika, napose Kine, velikog potrošača iranske nafte, kako bi njegovo gospodarstvo moglo funkcionirati.
Odgovarajući u srijedu na pitanje o planovima Teherana da poveća kapacitete za obogaćivanje urana, kineska diplomacija se suzdržala od bilo kakve kritike, pozivajući tek strane da "nastave primjenjivati ugovor" potpisan 2015.
Nove članice i aktivnija uloga
Rohani je drugi iranski predsjednik koji sudjeluje na summitu ŠOS-a, u kojemu Iran ima status promatrača. Članice ŠOS-a su i četiri bivše sovjetske republike srednje Azije (Uzbekistan, Kazahstan, Tadžikistan i Kirgistan) te dvije nove članice: Indija i Pakistan. Indijski premijer Narendra Modi također se očekuje u Qingdau.
Kina bi pak trebala iskoristiti summit kako bi pogurala svoj veliki infrastrukturni projekt "Novi putovi svile" u trenutku kada azijskom orijašu i dalje prijete američke carinske sankcije, što je uvod u moguć trgovinski rat.
Naposljetku, Moskva, kao i Peking, vidi u ŠOS-u mogućnost za suzbijanje utjecaja SAD-a i NATO-a. ŠOS, koji je osnovan 2001. ponajprije radi rješavanja graničnih pitanja, više se neće držati po strani, rekao je Vladimir Putin ovog tjedna za kinesku televiziju CGTN.