ŠTO TRUMP TOČNO PLANIRA NA BALKANU: /

'Potezi hrvatske predsjednice suprotni su hrvatskim interesima u EU'

Image

Sve države regije, u većoj ili manjoj mjeri žele SAD na svojoj strani, no nakon prvih godinu dana Trumpove admistracije, malo je jasnije što kontroverzni predsjednik zapravo planira napraviti.

21.1.2018.
19:54
VOYO logo

Amerika, kao najutjecajnija država svijeta u mnogočemu kroji političke karte, a s Donaldom Trumpom na čelu, mnogo toga se promijenilo. No postavlja se pitanje koliko se sve to odražava na ovu regiju.

Zlatko Dizdarević, vanjskopolitički komentator i bivši diplomat Bosne i Hercegovine ističe kako SAD i nisu baš pretjerano angažirane u regiji. Kao primjer navodi ocjene konzultantskih specijalista State Departmenta i NATO-a, da će SAD "preuzeti ključnu ulogu na Balkanu, uz koordinaciju s EU", kako su to isticali prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dobro zvuči, ali ovakve odluke neraskidivo su povezane s dvije činjenice. Jedna je u kojem će se pravcu dalje razvijati odnosi Amerike sa Rusijom, snažno pritisnuti prioritetnijim pitanjima poput Sjeverne Koreje, Bliskog istoka i općenito Euroazije. Sve je to Washingtonu važnije od Balkana. Druga je kakav će biti ishod unutrašnjih obračuna Trumpa i protivnika čak i u njegovoj stranci. Uz to, nisam siguran da konsolidacija unutar Europske unije strateški odgovara svima u SAD-u", ističe Dizdarević za DW.

Sve važno je već osigurano

Image
Foto: Screenshot YouTube

Kaže i kako su SAD već osigurale ono što im je važno: "Linija razgraničenja s Rusijom je u realnosti jasna, Crna Gora u NATO-u je zatvorila opasnost od izlaska Rusije na 'topla mora' preko Jadrana, Daytonski sporazum im i dalje nije upitan, ma koliko se u BiH uzbuđivali idejama o nekom Daytonu 2, Albanija je apsolutno pod njihovom kontrolom, 'albanski dio' Kosova također, a tamo imaju i veliku vojnu bazu Bondsteel. Amerikanci vjeruju i da se uz njihovu pomoć danas Makedonija i Grčka približavaju rješenju uzajamnih tenzija“, objašnjava Dizdarević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz perspektive država u regiji, situacija ovdje nije nimalo bajna, ali Dizdarević ističe kako "to nije Trumpov problem". Čak i ubojstvo koje je jasan pokazatelj da "priča na Kosovu nije dovršena kako bi htjeli Washington i Bruxelles", daleko drugačije se doživljava u zonama interesa Rusije ili Amerike, pa tako i u Srbiji kao području od većeg ruskog utjecaja. Sve u svemu, u vremenu kada SAD gubi svoj utjecaj, imaju važnijih problema na Balkanu, koji je za njih riješen. "Određeni status quo s Rusijom o "razgraničenju" na Balkanu se može održavati; ovuda ne prolaze ključni energetski putevi, preostale zemlje koje nisu u NATO-u se približavaju Savezu, a "nervoza" Europe geostratezima Amerike, čak i bez Trumpa, uvijek odgovara. To što mi mislimo da smo prevažni Americi, i ne samo njima, ipak je naš problem", zaključuje Zlatko Dizdarević.

Image
VUČIĆ STIGAO NA KOSOVO I POSLAO TRI PORUKE: /

'Ne smije nas biti manje na teritoriju gdje smo oduvijek živjeli'

Image
VUČIĆ STIGAO NA KOSOVO I POSLAO TRI PORUKE: /

'Ne smije nas biti manje na teritoriju gdje smo oduvijek živjeli'

Image
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL

Kormilo prepustile Bruxellesu

I analitičarka međunarodnih odnosa Aleksandra Joksimović, predsjednica Centra za vanjsku politiku u Beogradu, ističe kako dolazak Trumpa na čelo SAD-a nije promijenio ništa, prije svega jer su dva glavna cilja SAD-a postignuta. "SAD su zaokružile dva njima ključna projekta – definiranje Bosne i Hercegovine kroz Daytonski sporazum, i neovisnost Kosova. Zatim su kormilo prepustile Bruxellesu", ističe.

EU vidi kao konkurenciju

I bivši političar i diplomat Božo Kovačević, kaže kako je politika SAD-a prema Zapadnom Balkanu dosljedna. "Pritom je sretna okolnost da je Trump prepustio State Departmentu posao oko ove regije, čime se nastavljaju pokušaji dalje integracije Europe na njenom jugoistoku. Jer, da se on htio pozabaviti time, vjerojatno bi samo pokvario neke okolnosti, pa tako recimo i dobre odnose između Amerike i Hrvatske", kaže Kovačević.

Image

No zato Kovačević kritiza hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović, točnije njene poteze koje su u sukobu s politikom hrvatske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"One su naime više u skladu s interesom SAD, nego onim EU. Mislim na, recimo, takozvanu Inicijativu tri mora, koja se savršeno uklapa u ideje Donalda Trumpa, obzirom na to da on EU vidi u većoj mjeri kao konkurenta SAD-a nego kao saveznika. A baš Inicijativa tri mora, ali ne samo ona, dijelom se podudara s američkim nastojanjima da među članicama EU ima saveznice koje su naklonjenije Washingtonu nego Bruxsellesu", kaže Kovačević, ističući kako je takva pozicija protivna interesima Hrvatske, osobito dok još nije dio monetarne unije i nije ušla u Schengen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo