DESNIČARI U PROBLEMIMA /

Što je zajedničko Johnosnu, Trumpu i Glavašu? Osim političke orijentacije, svi su na sebe navukli gnjev glazbenika

Image
Foto: AP IMAGES / PIXSELL

Izgleda da je praksa 'krađe' glazbe od strane političara vrlo popularna u svijetu, pa nije zaobišla ni hrvatsku političku scenu

9.10.2021.
11:00
AP IMAGES / PIXSELL
VOYO logo

Govor Borisa Johnsona na konferenciji Konzervatinve stranke, osim velikih planova za britansku ekonomiju i novih slogana, ostati će upamćen po još jednoj stvari. Naime, britanski je premijer dojam spektakla prilikom dolaska za govornicu dočarao pjesmom indie benda Friendly Fires, no njima se ta ukazana čast baš i nije svidjela.

Bend je na društvenim mrežama nakon konferencije napisao da nisu dali organizatorima dopuštenje za puštanje njihove pjesme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne podupiremo korištenje naše pjesme 'Blue Casette' od strane Konzervativne stranke. Nitko nije tražio naše dopuštenje i zamolili smo menadžment da osiguraju da se ne koristi ponovo", napisali su članovi benda na svojim Twitter i Instagram profilima.

Friendly Fires nije prvi bend koji se pobunio protiv toga da političari koriste njihove pjesme u promotivne svrhe. Izgleda da je praksa 'krađe' glazbe od strane političara vrlo popularna u svijetu, pa nije zaobišla ni hrvatsku političku scenu. Najpoznatiji recentni primjer je Donald Trump protiv kojeg je za vrijeme dvaju predsjedničkih kampanja općenito ustao velik broj američkih glazbenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv Trumpa i Glavaša

Phil Collins i Prince protestirali su protiv korištenja njihove glazbe u Trumpovoj kampanji 2020. godine. The Rolling Stones, Tom Petty, Linkin Park, The Villiage People i nasljednici prava Leonarda Choena razmišljali su o pravnim koracima protiv organizatora Trumpove kampanje, a Neil Young je čak poveo sudski postupak kako bi spriječio puštanje pjesme 'Rocking In The Free World' na Trumpovim predizbornim skupovima.

Pa ipak, ni Trump niti mnogi drugi američki političari nisu kršili zakon o autorskim pravima kada su koristili popularne pjesme bez dopuštenja izvođača. Vođe kampanja u toj zemlji mogu kupiti licence koje im daju pravo na korištenje milijuna pjesama od organizacija poput američkih BMI-a i ASCAP-a, što su pandani domaćem ZAMP-u.

U Britaniji je situacija nešto jasnija. Njihova ustanova za autorska prava i licenciranje u glazbi PPL zahtijeva od organizatora političkih događaja da nabave dozvole izvođača prije nego što koriste neku pjesmu. U slučaju benda Friendly Fires, konzervativci su zaista napravili propust zbog čega bi mogli i odgovarati pred sudom.

Na našim se prostorima 2015. godine vodio spor između slovenske grupe Laibach i HDSSB-a. Stranka je tada Slovencima ukrala pjesmu 'Geburt Einer Nation' s albuma 'Opus Dei' i ugradila je u promotivni film o svojoj tek osnovanoj paramilitarnoj formaciji, Slavonskoj sokolskoj gardi. Zgroženi članovi benda tada su najavili pokretanje tužbe, a na kraju su se uspjeli nagoditi izvan suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desničari u većem problemu, osim onih hrvatskih

Kod nas je situacija sličnija onoj u Britaniji, pa tako nitko ne može prava za korištenje određene glazbe u promotivne i političke dobiti samo preko ZAMP-a, već se trebaju obratiti i izravno izvođačima. Prije par godina 'po prstima' je dobio i SDP kada je pjesmu Vice Vukova 'Tvoja zemlja' htio usvojiti kao himnu stranke. Iako je Vukov neko vrijeme i bio član SDP-a, ideja se nije svidjela Alfi Kabilju, autoru glazbe koji je izjavio da to ne dolazi u obzir. Slično se dogodilo i Kolindi Grabar Kitarović koju je također Kabiljo upozorio da ne smije koristiti njegovu skladbu 'Neka cijeli ovaj svijet' iz mjuzikla 'Jalta, Jalta' u svojoj predsjedničkoj kampanji.

Političari desnog spektra općenito su u nepovoljnom položaju što se tiče glazbenog opusa koji im je na raspolaganju. S obzirom na to da je većina glazbenika lijeve i liberalne političke orijentacije, ovim je političarma općenito teže uvjeriti izvođače da se priklone njihovim kampanjama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći problem imaju britanski i američki desničari, dok je u Hrvatskoj situacija u prošlosti bila nešto drugačija. Tako je Dino Dvornik skladao glazbu za pjesmu 'Pokrenimo Hrvatsku', koju je od njega 2003. godine naručio Ivo Sanader. S HDZ-om su surađivali mnogi, poput Jacquesa Houdeka i Nine Badrić, a Jadranka Kosor je i sama zapjevala 'Svijet voli pobjednike' uz Indiru na pozornici  2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo