Demokrati su na jučerašnjima američkim izborima za Kongres osvojili većinu u Zastupničkom domu (House of Representatives), dok će gornji dom Kongresa, Senat, i dalje kontrolirati republikanci. Time su se demokrati "vratili u igru" i ponovno zadobili politčiku moć, ujedno označivši kraj Trumpove ere nedodirljivosti tijekom koje su republikanci imali većinu u oba doma Kongresa, piše BBC.
Premda je nategnuto dvije godine, koliko je Trump na vlasti, nazivati "erom", kada je on u pitanju čak se i dani i tjedni mogu doimati beskonačnima - ironično primjećuje Anthony Zurcher u svome tekstu na BBC-ju.
Demokrati dolaze s novimm prioritetima
Tijekom dosadašnjeg mandata Trump je itekako imao koristi od "prijateljskog" Kongresa s republikanskom većinom, koji ga je podržavao i prilagođavao se njegovim političkim prioritetima. Za dva mjeseca, kada demokrati preuzmu većinu u Zastupničkom domu, tomu će doći kraj. Naime, Zastupnički je dom pod republikancima ustrajno donosio odluke po Trumpovoj želji: izglasao je rigorozne zakone o useljavanju, ukinuo Obamacare (zakon o zdravstvenom osiguranjuu donesen u vrijeme Baracka Obame) i niz socijalnih programa. Od sada će, piše BBC, Zastupnički dom u skladu s novom liberalnom većinom u njemu, nuditi progresivne prioritete.
Prvi od tih prioriteta, prema najavi najizglednije buduće predsejdnice Zastupničkog doma, Nancy Pelosi, bit će paket mjera reforme izbornog sustava i vladinog etičkog ureda. Time demokrati ujedno mogu u Zatsupničkom domu ponuditi platformu onoga što bi učinili kada bi ostvarili potpunu kontrolu nad Kongresom, a od 2020. možda dobili i svoga predsjednika. Trumpu će bit teško dobiti podršku za ikaka zakon u Zastupničkom domu što i ne čudi s obzirom na to kakvim se tonom i riječima proteklih mjeseci obračunavao sa svonim političkim protivnicima.
Puno loših i par dobrih vijesti za Trumpa
Jedno od iskušenja za Trumpa bit će kada Kongresni odbor za nacionalnu sigrnost preuzme njegov žestoki protivnik Adam Schiff, koji je već najavio dublje uvide u Trumpove financijske poslove. Tu je, potom, i mogućnost opoziva predsjednika (tzv. impeachment) koji može predložiti bilo koji član Kongresa. Za pokretanje tog postupka dovoljna je obična većina u Zatsupničkom domu koju će demokrati sada imati. Ako posebni tužitelj Robert Mueller koji vodi istragu o mogućoj umiješanosti Rusije u predsjedničke izbore 2016. godine u svome izvješću otkrije da je bilo tajne suradnje i utjecaja Rusije na tadašnju Trumpovu kampanju, nevolje po predsjednika mogle bi biti još veće.
Dobra vijest za Trumpa je, piše BBC, što su republikanci zadržali većinu u Senatu čime je ostao otvoren kanal republikanaca prema saveznom sudstvu, odnosno imenovanju sudaca. Trump je već imenovao 84 sudaca na nižim sudovima te dvoje sudaca Vrhovnog suda. Demokratima ostaje da se nadaju kako će četvorica "njihovih" članova Vrhovnog suda biti dobrog zdravlja u iduće dvije godine.
Ako ga budu kočili imat će dobar izgovor
Trump je dosadašnje dvije godine svoga mandata vodio SAD gledajući isključivo da zadovolji svoju biračku bazu retorikom i politikom o trgovini, imigraciji, vladinoj regulaciji i vanjskoj politici. Za razliku od svojih prethodnika, učinio je vrlo malo da svoju politiku učini privlačnom izvan američkih granica.
No, čak bi i gubitak većine i podrške u Zastupničkom domu mogao Trumpu donijeti i ponešto dobroga. Ako ga, primjerice, demokrati u Zastupničkom domu budu previše kočili, imat će objašnjenje i izgovor zašto u druge dvije godine svoga mandata nije uspio postići sve što je htio te apelirati da mu treba još jedan predsjednički mandat kako bi to ostvario. I Bill Clinton i Barack Obama izgubili su kontrolu nad donjim domom Kongresa tijekom svoga prvog mandata, ali su ipak uspjeli osvojiti i drugi mandat, podsjeća BBC.