ŠTO ĆE DESNIČARI REĆI? KOLINDA: / 'Hrvatski narod je razmjerno broju stanovnika najviše pridonio antifašističkoj borbi u Europi'

Image
Foto: Profimedia, AFP

Povodom obilježavanja 80. godišnjice početka Drugog svjetskog rata, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je danas u komemoraciji u Varšavi

1.9.2019.
17:40
Profimedia, AFP
VOYO logo

Prije 80 godina počeo je Drugi svjetski rat, kada je Njemačka bombardirala poljski gradić Wielun. Tijekom četiri godine krvavog sukoba, u kojemu je sudjelovao gotovo cijeli svijet, 60 milijuna ljudi je ubijeno. Tim povodom hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je danas u Varšavi na komemoraciji u prigodi obilježavanja 80. godišnjice početka Drugog svjetskog rata, priopćeno je iz njezina ureda.

"Ovdje smo kako bismo iskazali počast svim žrtvama rata, kako u Poljskoj, koja se prva počela boriti protiv nacizma, tako u svim ostalim državama koje su stale u obranu slobode i mira u Europi i u svijetu. Hrvatski narod je razmjerno broju stanovnika najviše pridonio antifašističkoj borbi u Europi, u kojoj je aktivno sudjelovalo više od pola milijuna hrvatskih građana", rekla je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važna obljetnica za cijeli svijet

"Obilježavamo 80. godina od početka Drugoga svjetskoga rata, što je iznimno važna obljetnica - za Hrvatsku, Poljsku i za cijeli svijet. Ova obljetnica podsjeća nas kako je potrebno stalno i s najvećom odgovornošću ulagati najveće napore u izgradnju i očuvanje svjetskog mira, sigurnosti i stabilnosti, kako se više nikada ne bi morali suočiti s prijetnjom svjetskog i svakog drugog rata“, dodala je, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niz predsjednik država i vlada boravi u nedjelju u Poljskoj povodom komemoracije 80. godišnjice izbijanja Drugog svjetskog rata. Na komemoraciji u Varšavi sudjeluju među ostalima i njemačka kancelarka Angela Merkel i američki potpredsjednik Mike Pence.

Jedna od najmračnijih stranica u povijesti

Hrvatski premijer Andrej Plenković u objavi na Twitteru rekao je da je Drugi svjetski rat jedna od najmračnijih stranica u povijesti čovječanstva. "Podsjetnik je to na vrijednost izgradnje demokratske Europe koja je suparništvo svojih nacija zamijenila suradnjom, prosperitetom i solidarnošću."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački predsjednik moli za oprost

Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier u nedjelju je u govoru u Wielunu, prvom gradu koji je bombardirala Luftwaffe, zamolio Poljake za oprost za njemačke zločine počinjene za vrijeme II. svjetskog rata. "Odajem počast žrtvama napada na Wielun. Odajem počast poljskim žrtvama njemačke tiranije i molim za oproštaj", rekao je Steinmeier na njemačkome i na poljskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Steinmeier, zajedno s nizom predsjednika država i vlada, boravi u Poljskoj radi komemoracije 80. godišnjice izbijanja II. svjetskog rata. U Wielunu je u 4,30 sati ujutro bio u pratnji poljskoga predsjednika Andrzeja Dude i gradonačelnika Pawela Okrase.

Bombardiranje prije zore

Prije zore 1. rujna 1939. Luftwaffe je bombardirala bespomoćni grad bez vojnog značenja, čiji su stanovnici još spavali. Bombe njemačkih aviona ubile su tada oko 1200 ljudi. Prve bombe njemačko zrakoplovstvo bacilo je na gradsku bolnicu, koja je na svom krovu imala nacrtan crveni križ. Njemački bombarderi uništili su 75 posto gradskog središta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napad je označio početak II. svjetskog rata u kojemu je smrtno stradalo 6 milijuna poljskih državljana, uključujući 3 milijuna Židova. Svjetski rat počeo je ratnim zločinom, terorističkim činom protiv civila, istaknuo je Duda tijekom govora u Wielunu u nedjelju. "Ne možemo zaboraviti Drugi svjetski rat ni kad njegovih svjedoka ne bude... kako bismo bili sigurni da se ono što se dogodilo u Wielunu i kasnije na mnogim mjestima u Poljskoj i u drugim zemljama nikada više ne ponovi", rekao je Duda.

Poljski predsjednik zahvalio je njemačkome kolegi što je odlučio doći u Wielun na komemorativno obilježavanje godišnjice II. svjetskog rata kazavši da će to pomoći u širenju znanja o bombardiranju grada širom Njemačke. "Zahvaljujući vašoj prisutnosti ovdje... Njemačka će saznati o tragediji Wieluna i njegovih stanovnika i o tome kako je izgledao početak Drugoga svjetskog rata", kazao je Duda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moralna kompenzacija

Steinmeier je priznao u govoru da premalo Nijemaca zna o tragediji Wieluna. Dok su se prisjećali tragične povijesti, obojica predsjednika naglasila su predanost poljsko-njemačkome pomirenju. Prisutnost njemačkoga predsjednika u Wielunu oblik je "moralne kompenzacije" i suočavanje s teškom povijesnom istinom "ima snagu donošenja oprosta i snagu jačanja prijateljstva", rekao je Duda.

Steinmeier je zauzvrat izrazio zahvalnost za dobru volju Poljske da radi na pomirenju i njezinu stalnu borbu za slobodu, koja je kako je rekao pomogla da se spusti željezna zavjesa. Istovremeno kad i komemoracija Wielunu, u Gdanjsku, mjestu jedne od prvih bitaka u ratu, održana je komemoracija u nazočnosti poljskog premijera Mateusza Morawieckog i zamjenika predsjednika Europske komisije Fransa Timmermansa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morawiecki je govorio o ogromnim materijalnim, duhovnim, ekonomskim i financijskim gubicima koje je Poljska pretrpjela u ratu. "Moramo govoriti o tim gubicima, moramo se prisjećati, moramo zahtijevati istinu i zahtijevati naknadu". Na komemoraciji koja se kasnije tijekom dana održava u Varšavi sudjelovat će njemačka kancelarka Angela Merkel i američki potpredsjednik Mike Pence.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo