Demokratska stranka Srbije (DSS) pozvala je srbijanskog premijera Aleksandara Vučića da podrži usvajanje skupštinske rezolucije o genocidu Nezavisne Države Hrvatske nad Srbima, Židovima i Romima tijekom Drugog svjetskog rata.
Uz poziv premijeru Vučiću, DSS poziva i sve parlamentarne stranke da zajedno usvoje Rezoluciju, ocjenjujući da to "nije i ne smije biti predmetom stranačkog nadmetanja, kao ni bilo koje drugo pitanje koje se tiče zaštite srpskih interesa, istinskog pomirenja naroda i osiguravanja mira u regiji", navodi se u priopćenju DSS-a.
"Institucionalna osuda genocida NDH naš je dug prema žrtvama i povjesnim činjenicama i DSS će nastaviti inzistirati na tome", istaknuto je u priopćenju u kojem se pozdravlja komemoracija žrtvama ustaških logora u Donjoj Gradini, koje zajednički organiziraju vlade Srbije i Republike Srpske.
U Priopćenju DSS-a naglašava se kako je "neiskreno sudjelovati na obilježavanju početka genocida", dok se istodobno ignorira parlamentarna inicijativa DSS-a da Skupština Republike Srbije usvoji Rezoluciju o genocidu NDH nad Srbima, Židovima i Romima tijekom Drugog svetskog rata.
Demokratska stranka Srbije uspjela se izvanrednim izborima 24. travnja ove godine vratiti u srbijanski parlament u koaliciji s konzervativno-nacionalnim pokretom Dveri, a zajedno imaju 13 mandata u parlamentu s 250 zastupnika.
Srbijanski premijer Vučić i predsjednik RS Milorad Dodik sudjelovat će i govoriti u Donjoj Gradini na obilježavanju 75. obljetnice osnivanja koncentracijskog logora Jasenovac.
Narodna skupština Republike Srpske 22. listopada 2015. godine usvojila je Deklaraciju o osudi genocida kojega je nad Srbima, Židovima i Romima tijekom Drugog svjetskog rata počinila Nezavisna Država Hrvatska (NDH), a sastavni dio tog dokumenta je i poziv Republici Hrvatskoj da u "razumnom roku isplati pravednu odštetu žrtvama genocida i njihovim potomcima".
Demokratska stranka Srbije (DSS) podnijela je danas srbijanskom parlamentu prijedlog rezolucije o genocidu Nezavisne Države Hrvatske (NDH) nad Srbima, Židovima i Romima tijekom Drugog svijetskog rata.
Predsjednica DSS Sanda Rašković Ivić izjavila je novinarima u Skupštini da predložena rezolucija nije odgovor na neke druge rezolucije, već da je to “dug žrtvama i povjesnim činjenicama”.
"Potaknuti smo činjenicom da Srbija prema ovom zločinu nad Srbima nije istaknula nikakav stav. Mi ga dugujemo, jer se pokušava falsificiranje broja žrtava - od Tuđmanovih 35.000 do današnjih dvije tisuće ljudi, koji se pominju kao žrtve u hrvatskim medijima", navela je Rašković Ivić.
Navodeći da u regiji "nema pomirenja bez suočavanja s prošlošću" ona je ustvrdila da predložena rezolucija nije usmjerena prema današnjoj državi Hrvatskoj.