Portugal, koji je pogođen iznimnom sušom na cijelom svojem teritoriju, doživio je "najtopliji srpanj u zadnje 92 godine", objavio je u petak nacionalni meteorološki institut u mjesečnom klimatskom biltenu. Riječ je o "najtoplijem" mjesecu od početka prikupljanja podataka, po Portugalskom institutu za more i atmosferu.
Prosječna maksimalna temperatura iznosila je 31,16 stupnjeva Celzijevih, po IPMA-u. Institut ističe da je u tom razdoblju zabilježena rekordna temperatura za srpanj od 47 stupnjeva. Ta temperatura izmjerena je 14. srpnja u Pinhau na sjeveru zemlje.
Kad je riječ o padalinama, srpanj je "četvrti najsuši mjesec od 2000.". Količina kiše koja je pala odgovara "jedva 22 posto prosjeka", po institutu. Suša se također pogoršala. Potkraj srpnja, 55 posto teritorija bilo je pogođeno "teškom sušom", a 45 posto "ekstremnom". Toplinski val u srpnju uzrokovao je velike šumske požare.
Po znanstvenicima, česti toplinski valovi nedvosmisleni su dokaz zagrijavanja planeta zbog ljudskog djelovanja i bit će sve češći, dulji i jači. Zima je ove godine u Portugalu bila četvrta najtoplija i peta najsuša od 1931. godine.
U Francuskoj fali pitke vode
Francuska vlada formirala je krizne timove koji se trebaju fokusirati na povijesnu sušu zbog koje je 100 općina ostalo bez pitke vode, javlja u petak BBC. Cisterne dovoze vodu do tih područja jer "ništa u slavinama nije ostalo", rekao je ministar za ekološku tranziciju Christophe Béchu.
Ured francuskog premijera objavio je da se Francuska suočava s najtežom zabilježenom sušom. Korištenje vode ograničeno je u 93 područja. Suho vrijeme trebalo bi se zadržati najmanje još dva tjedna, dodaje BBC.
Strahuje se da će suša koja je pogodila gotovo čitavo područje kontinentalne Francuske smanjiti prinose usjeva, pogoršavajući krizu s hranom uzrokovanu ratom u Ukrajini. Europljani se već bore s višim cijenama hrane dok je izvoz žitarica iz Ukrajine i Rusije - koje su među najvećim svjetskim proizvođačima - mnogo slabiji nego inače.
Toplinski val koji je zahvatio Francusku od lipnja potaknuo je drveće i grmlje da rano odbace lišće, stvarajući prizore koji izgledaju jesenski. Francuska je u srpnju imala samo 9,7 mm kiše, što taj mjesec čini najsušnijim od ožujka 1961., objavila je državna meteorološka služba Meteo-France.
Navodnjavanje je zabranjeno u većem dijelu sjeverozapadne i jugoistočne Francuske radi očuvanja vode. Očekuje se da će izvoz kukuruza ne samo iz Francuske nego i iz Mađarske, Rumunjske i Bugarske ove godine biti manji zbog toplinskog vala, a te će manje količine povećati cijene, izvijestio je francuski BFMTV.