"Vratite prvo Srbe u Knin, pa onda govorite o srpskom predsjedniku", reakcija je srbijanskog ministra vanjskih poslova Ivice Dačića, na izjavu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja je, komentirajući sporni govor Aleksandra Vučića na Kosovu, rekla da se hrvatska zastava vijorila u Kninu i prije Vučićeva govora, a vijorit će se i ubuduće.
Dok njegovi ministri uzvraćaju novim zapaljivim izjavama, Vučić se pravda da nije pohvalno govorio o Slobodanu Miloševiću i odjednom spušta tenzije.
Srdačna lica predsjednika Hrvatske i Srbije zajedno, kako se čini, nećemo tako skoro gledati. Barem se to da naslutiti iz oštrog komentara Kolinde Grabar-Kitarović na Vučićev govor na Kosovu.
"Ja ne vidim zašto bi on uopće bio relevantan za Hrvatsku, zašto bi Vučić trebao nametati teme za Hrvatsku. Niti ću se spuštati na tu razinu da komentiram njegove govore jer mislim da on o sebi najbolje govori", kazala je hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović.
A o njemu su najbolje uvijek spremni govoriti i njegovi ministri koji su spremno reagirali na predsjedničine riječi.
"Vratite prvo Srbe u Knin, pa onda pričajte o srpskom predsjedniku. Zemlja koja se ponosi protjerivanjem 250.000 svojih državljana i ne može razumjeti politiku Aleksandra Vučića koja poziva na mir", reagirala je srbijanska strana.
Sam Vučić nije se osvrnuo na komentar Kolinde Grabar-Kitarović, ali se obrušio na medije iz regije koji su, kako je rekao, falsificirali njegove izjave o Slobodanu Miloševiću.
"Ponovit ću - Milošević je imao najveću podršku, bio je veliki lider, ali rezultati njegove vladavine bilo su vrlo, vrlo loši. Samo su taj drugi dio rečenice neki zaboravili ili ispustili", kazao je Vučić.
Kaže, to što je govorio u Mitrovici nije bila glorifikacija. "Već naprotiv, ozbiljna i odgovorna kritika politike koju smo vodili. I to je razumio svatko, s vrlo lošim rezultatima po Srbiju."
Najavljujući posjet francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, Vučić je jutros opet govorio o smirivanju strasti.
Koliko bi ljekovito za sve nas bilo da imamo dugoročni mir i stabilnost koja bi značila bolji život, bolje ekonomije, i koja bi značila ulazak i Srbije i drugih zemalja u članstvo Europske unije.
Ipak, za uzvratni posjet predsjednice Srbiji, kako sada stvari stoje, odnosi će se nekako morati drastično popraviti.