Srbija se ispričala za zločine u Srebrenici

Srbijanski parlament u srijedu rano ujutro usvojio je Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici i njome izrazio sućut i ispriku obiteljima žrtava. Usvojena je sa 127 glasova od ukupno 250 zastupnika

31.3.2010.
10:14
VOYO logo

Deklaraciju su poduprli zastupnički klubovi Za europsku Srbiju Borisa Tadića, G17 plus, Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija (SPS-JS), Partija ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i zastupnici manjina.

Protiv su bili Demokratska stranka Srbije (DSS) i Nova Srbija. Zastupnici Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića napustili su dvoranu prije glasanja, a zastupnici Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja i Liberalno-demokratske partije (LDP) Čede Jovanovića nisu pristupili glasanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dokumentu se navodi da Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u srpnju 1995. godine, kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ). Međutim, u deklaraciji zločin nije nazvan genocidom.

U tekstu se izražava sućut i isprika obiteljima žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da ta tragedija bude spriječena te dodaje kako Skupština Srbije pruža potporu radu državnih organa koji su zaduženi za procesuiranje ratnih zločina te uspješno okončanje suradnje s Haškim tribunalom, u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i uhićenje Ratka Mladića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Deklaraciji se naglašava kako srbijanski parlament očekuje da i druge države bivše Jugoslavije na isti način osude zločine počinjene nad Srbima te da izraze vlastitu "sućut i ispriku obiteljima srpskih žrtava".

Srbijanski parlament u dokumentu je osudio i sve društvene i političke procese i pojave koji su doveli do stvaranja svijesti da se ostvarenje nacionalnih ciljeva može postići uporabom oružane sile i fizičkim nasiljem nad pripadnicima drugih naroda i religija.

Sve nekada sukobljene strane u Bosni i Hercegovini, kao i druge države bivše Jugoslavije pozvane su da nastave proces pomirenja i jačanja uvjeta za zajednički život, utemeljen na ravnopravnosti naroda i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, kako se učinjeni zločini više nikada ne bi bi ponovili.

Parlamentarnu raspravu o deklaraciji dugu 13 sati, uz izravan televizijski prijenos, obilježila je oštra rasprava između zastupnika vladajuće koalicije, koji smatraju da se usvajanjem tog dokumenta uklanja kolektivna krivnja sa srpskog naroda, i zastupnika oporbe, koji smatraju da donošenje deklaracije nije u interesu Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladajući, predlagači teksta, tvrdili su kako će usvajanjem deklaracije biti zatvoreno tragično poglavlje nedavne prošlosti i otvorene nove perspektive budućim naraštajima te Srbiji vraćen međunarodni ugled i kredibilitet. Donošenje deklaracije o osudi zločina u Srebrenici je, kako su istaknuli, hrabar čin i poruka pomirenja.

"Poduzimamo civiliziran korak politički odgovornog naroda, temeljen na sudskoj presudi, za ratni zločin u Srebrenici", rekao je Branko Ružić, član čelništva SPS-a, nekadašnje stranke Slobodana Miloševića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, većina oporbenih stranaka, nezadovoljnih predloženim tekstom, odbila je poduprijeti deklaraciju, dok su pojedine među njima zatražile da deklaracija bude povučena iz parlamentarne procedure te da se donese dokument kojom bi bili osuđeni svi zločini počinjeni na području bivše Jugoslavije.

"Zločin u Srebrenici nije bio veći nego na drugim mjestima", rekao je čelnik NS-a Velimir Ilić, pozivajući se na hrvatske zločine protiv Srba. "Ne možemo to staviti na stranu", dodao je.

Među oporbenim strankama izdvaja se Liberalno-demokratska partija (LDP), čiji je predsjednik i šef zastupničkog kluba Čedomir Jovanović bio nezadovoljan što zločin nije okarakteriziran kao genocid. Kazao je kako nitko nije srpski narod niti Srbiju optužio za genocid, ali da je njezina odgovornost što nije ispoštovala međunarodnu konvenciju o sprečavanju genocida.

Snage bosanskih Srba pod vodstvom Ratka Mladića u srpnju 1995. godine pobile su 8000 bošnjačkih civila u zaštićenoj enklavi Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon usvajanja Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici, po navodima medija, očekuje se da će Skupština Srbije donijeti i dokument o osudi zločina počinjenih nad Srbima na prostorima bivše Jugoslavije. Tim povodom je, kako se ističe, predsjednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović za četvrtak 1. travnja najavila održavanje konzultacija.

Prethodni članci:

arti-201003190079006 arti-201003190272006 arti-201003300470006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo