Prva konferencija za medije Trumpovog novog veleposlanika u Nizozemskoj nije prošla baš najbolje. Nizozemski novinari imali su jedno posebno pitanje za Petera Hoekstru, inače bivšeg kongresmena. On je, naime, 2015. godine iznio niz lažnih tvrdnji na račun 'kaosa koji je islamski pokret donio Nizozemskoj'.
'Spaljuju automobile, spaljuju političare. I da, postoje no-go zone u Nizozemskoj', rekao je prije tri godine Hoekstre. Nizozemski novinari odlučni su bili u svojoj namjeri da im odgovori zašto je takvo što rekao i na što je točno mislio i koji je to političar spaljen u Nizozemskoj.
Pokušao eskivirati
Svojim je kratkim komentarom da se neće vraćati na tu temu pokušao eskivirati odgovor na pitanje, no novinari su mu kratko poručili - 'ovo je Nizozemska i morate nam odgovoriti na pitanje'. Uslijedila je neugodna tišina nakon čega je Hoekstru jedan novinar upozorio na citat Johna Adamsa koji mu je stajao na zidu iza leđa, a u kojem Adams izražava nadu da će 'pod ovim krovom vladati samo mudri i iskreni ljudi'.
'Ako ste zaista mudri i iskreni, možete li povući svoj komentar o spaljenim političarima ili barem reći ime nekog spaljenog političara', upitao je veleposlanika novinar TV postaje RTL Nieuws, Roel Geeraedts.
Na njegovo je pitanje ponovno uslijedila neugodna tišina nakon čega je veleposlanik Hoekstra samo rekao 'Hvala', i pokušao prozvati sljedećeg novinara. Na njegovu nesreću, Geeraedts je bio uporan, baš kao i njegovi kolege koji su također željeli odgovor na ovo pitanje. 'Ovo je Nizozemska, morate odgovoriti na pitanje', rekla mu je jedna novinarka. Pogledajte kako je to izgledalo.
'Svi smo bili zatečeni činjenicom da veleposlanik nije želio povući taj komentar. To jednostavno nije bila istina, zašto to onda ne povući? Iskreno, bilo je vrlo nelagodno', rekao je nakon presice novinar Geeradets.
Nije mu prvi put
Hoekstra je nakon 2015. godine došao u centar pažnje nizozemskih medija i javnosti još u studenome kad ga je Senat potvrdio kao veleposlanika u toj zemlji. Ubrzo nakon toga nizozemski novinar Wouter Zwart uhvatio ga je u nebranom grožđu tražeći ga da objasni što je točno mislio reći spomenutim komentarom iz 2015. godine.
Hoekstra mu je rekao kako su to lažni navodi i 'fake news', ali kad mu je dano do znanja da postoji snimka u kojoj se jasno čuje i vidi što govori brzo je promijenio ploču pa je samo minutu nakon što je rekao da se radi o 'fake newsu', istom novinaru u oči rekao kako 'on nije rekao da se tu radi o fake newsu'. I sam novinar ostao je u šoku time što je čuo. Pogledajte sami.
Zanimljivo je da se Hoekstra nakon ovog intervjua u prosincu ispričao putem svog Twitter profila, no nije točno jasno za što se ispričao, na spornim komentarima starima tri godine ili na neugodnom dijalogu koji je imao s novinarom Zwartom.
Hoekstra se u više navrata pojavljivao u krajnje desinčarskim medijima u kojima je isticao da u više europskih gradova postoje no-go zone što je u skladu s nekim Trumpovim nepotvrđenim navodima o islamističkoj okupaciji Europe. Nedavno je i lažno optužio Humu Abedin, suradnicu Hillary Clinton za 'veze s Muslimanskim bratstvom', što se pokazalo u potpunosti netočno.
Nije vam ovo Washington
Nizozemski mediji rezolutno su dali do znanja da se kod njih ne može proći kao u Washingtonu ako odlučite izbjeći odgovore na postavljena pitanja.
Nizozemci su vidjeli kako izgledaju presice u Bijeloj kući i kako pitanja ostanu neodgovorena. Svi znaju sve o 'alternativnim činjenicama'. I ovo se u potpunosti uklapa u tu priču', rekao je nizozemski novinar Geeraedts za Washington Post i dodao kako je upornost novinara na jučerašnjoj presici bila sasvim spontana te da se i kod nizozemskih političara ustraje na odgovorima. 'U Nizozemskoj, ako ne dobijete direktan odgvoor, onda pitate direktna pitanja', rekao je.