SPELEORONIOC HGSS-a O SPAŠAVANJU TAJLANDSKIH DJEČAKA: / 'Najbolje bi bilo isušivanje, ronjenje je vrlo nesigurna i teška opcija'

Image
Foto: Foto: Thai Navy SEAL

'To je prostor koji je taman, voda mutna, ne vidi se ništa i to prirodno čovjeku stvara osjećaj tjeskobe. I potencijalno otvara prostor za paniku.

5.7.2018.
17:58
Foto: Thai Navy SEAL
VOYO logo

12 dječaka i njihov nogometni trener koji su zaglavili u špilji u Tajlandu, u kojoj su već danima zarobljeni, živi su i zdravi, no još se ne zna na koji će ih način spasioci izbaviti od tamo. Naime, radi se o četiri kilometra dugom špiljskom sustavu koji je poplavljen i prepun blata, pa preostaje jedino čekati da se ta voda povuče, što bi moglo potrajati mjesecima, ili da dječaci nauče roniti i na taj se način izvuku na slobodu.

Image
OBJAVLJENA NOVA SNIMKA TAJLANDSKIH DJEČAKA ZAROBLJENIH U ŠPILJI: /

Specijalci SEAL-a uče ih roniti, otkriveno kako su preživjeli

Image
OBJAVLJENA NOVA SNIMKA TAJLANDSKIH DJEČAKA ZAROBLJENIH U ŠPILJI: /

Specijalci SEAL-a uče ih roniti, otkriveno kako su preživjeli

'Špiljski sustavi mogu biti jako kompleksni'

Jučer su tamošnji spasioci priopćili da dječaci već vježbaju stavljanje maske i podvodno disanje kako bi ronjenjem mogli doći do izlaza. O svemu se oglasio speleoronioc iz HGSS-a, Vladan Strigo, koji kaže da je to vrlo nesigurna i teška opcija, a spasioci bi odluku trebali donijeti nakon što detaljno procijene situaciju i rizike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ako se gleda samo na sigurnost, najbolja bi opcija bilo isušivanje. Mi nemamo nacrte pa ne možemo nešto navesti kao bolju varijantu. Sve ovisi o morfologiji tog objekta. Špiljski sustavi mogu biti vrlo kompleksni, kanali uski, zavijeni, potopljeni, mutni i blatnjavi. Tu mogu postojati i blatne kosine koje su nesigurne za penjanje. Kompleksnost takvog sustava može varirati od vrlo jednostavnog do ekstremno kompleksnog', rekao je Strigo za HRT i dodao da je i samim iskusnim spasiocima trebalo više od 6 sati da pronađu put do zarobljenih dječaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Takav prostor stvara osjećaj tjeskobe i panike'

Osim nesigurnosti, za izlazak ronjenjem bila bi potrebna i velika količina opreme.

'Ono što znamo iz izvještaja koji dolaze do nas jest da je stanje u tom objektu iznimno teško, ima puno vode i blata. Kanali su uski, na određenim mjestima toliko da treba skinutu opremu kako bi ih se prošlo. To je prostor koji je taman, voda mutna, ne vidi se ništa i to prirodno čovjeku stvara osjećaj tjeskobe. I potencijalno otvara prostor za paniku. A pogotovo ako ne znate ni plivati, a kamoli roniti. I sportskim roniocima koje dolaze iz mora i čistih voda veliki je stres prvi susret s takvom okolinom. To je čovjeku neprirodno okružje', zaključip je Strigo za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo