ŠPANJOLSKO ZDRAVSTVO PRED KOLAPSOM: /

Vraćaju na posao umirovljene liječnike i medicinske sestre, zapošljavaju i apsolvente

Image

Španjolsko ministarstvo zdravstva najavilo je regrutaciju 50.000 novih zdravstvenih radnika

20.3.2020.
7:00
VOYO logo

Zbog rastućeg broja oboljelih od koronavirusa zdravstveni sustav u Španjolskoj je pred kolapsom pa će na posao biti vraćani umirovljeni liječnici i medicinske sestre, a zapošljavat će se i studenti zadnje godine medicine te više medicinske škole.

Regrutiraju 50.000 ljudi

Španjolsko ministarstvo zdravstva najavilo je regrutaciju 50.000 novih zdravstvenih radnika, što je jednako broju svih stanovnika Dubrovnika i okolice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak je broj zaraženih koronavirusom skočio za 4.360, na ukupno 18.077 osoba, čime je Španjolska druga europska zemlja po broju oboljelih nakon Italije.

'To je moralna obveza'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vraćam se raditi kao medicinska sestra", poručila je 38-godišnja Ángela Rozas, influencerica za modu koju preko Instagrama prati 570.000 osoba. "To je moralna obveza", dodaje. U madridsku bolnicu Hospital Universitario de La Paz pozvali su ju 45 minuta nakon što je poslala životopis gdje je navela da ima diplomu i iskustvo rada u bolnici

Postojeće osoblje traži i dodatne maskice te drugi zaštitni materijal. "Nismo topovsko meso", naveo je zdravstveni sindikat Madrida u pismu poslanom regionalnoj vladi u kojem "hitno" traži pošiljku zaštitnog materijala za rad s oboljelima.

Preminula prva medicinska sestra

U četvrtak je umrlo 66 pacijenata, čime je broj smrtnih slučajeva u Španjolskoj narastao na 833. Među njima i 52-godišnja medicinska sestra u sjevernoj pokrajini Baskiji, koja je postala prvi preminuli zdravstveni radnik, nakon što je šest dana imala simptome.

Španjolci svaku večer u 20 sati izlaze na balkone i prozore pa pljeskom i udaranjem metalnih žlica u lonce odašilju podršku medicinskom osoblju. U četvrtak, nakon vijesti o smrti medicinske sestre, u Madridu je buka bila jača nego inače. Medicinsko osoblje iz bolnice Gregorio Marañon izašlo je na minutu ispred ulaza pa zapljeskalo u znak zahvale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolska zatvorena

Oko 74 milijuna Španjolaca ne smije izlaziti na ulice, od kada je u nedjelju uvedeno izvanredno stanje, osim za odlazak na posao, u bolnice, trgovine s hranom, farmacije, banke, benzinske crpke, te kako bi prošetali psa.

"Imala sam intuiciju da je ovo ozbiljna situacija, te da će doći do prenapučenosti bolnica i potrebe za dodatnim zaposlenicima“, kaže Ángela Rozas koja je dobila ugovor na 15 dana, no vjeruje da će biti produžen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemaju niti vremena za predah

Ta djevojka rođena u Madridu zasad se ostavila promoviranja mode, ali priznaje da joj nije bilo lako obući bijelu kutu nakon dugo vremena.

"Prvi dan je bio ludnica. Počela sam jako nervozna, bojala sam se, no pobijedila sam strah", dodaje. Sada je među sestrama koje moraju obići i po 20 pacijenata na jednom katu zbog čega nemaju vremena za odmoriti se uoči iduće smjene.

Najteže tek dolazi

"Dolaze najteži trenuci", rekao je ministar zdravstva Salvador Illa na konferenciji za medije. "No, ovih dana ćemo dosegnuti vrhunac broja zaraženih. Cilj je dosegnuti vrhunac, pritisnuti ga, pa početi smanjivati i pobijediti virus".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nitko, međutim, ne može reći koliko će dana još proteći do vrhunca i koliko će aktualna situacija potrajati. Oni na prvoj crti iscrpljeni su. Prijateljica iz bolnice La Paz zato je i bila nazvala Ángelu da se priključi.

Španjolski sindikat medicinskih sestara Satse upozorava: "Hitno su nam potrebne mjere kako bi smo izbjegli da oni koji brinu o nama to više ne budu mogli raditi zbog iscrpljenosti i obolijevanja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo