"Ustanovili smo da se oko 50 posto osoba koje su otišle i pridružile se džihadistima u inozemstvu radikaliziralo u samo godinu dana ili u još manje vremena - 25 posto u samo šest mjeseci", kazao je kriminolog Dainel Heinke za Deutsche Welle.
Hinke je kazao kako je direktan kontakt s drugim osobama presudan čimbenik, no i da se ne može negirat da internet ima vrlo jak utjecaj kod radikalizacije.
Skok broja žena nakon uspostave kalifata
Istraživanje otkriva da je među džihadistima znatno porastao broj žena, ali za sada nije detaljno istraženo što je dovelo do tog trenda.
"To je doista frapantna spoznaja koju nam je donijela ova studija. Trenutačno je oko petina njih ženskog spola. To je već samo po sebi prilično visok postotak. Ali interesantnije je ono što se može uočiti nakon proglašenja kalifata takozvane "Islamske države" 29. lipnja 2014. Nakon tog datuma je udio ženskih osoba porastao na 38 posto. To je vrlo visok postotak i moramo tome obratiti puno više pozornosti nego što smo to u prošlosti činili.", izjavio je Heinke.
"Žene koje se priključuju IS-u rijetko sudjeluju u borbenim aktivnostima. One u prvom redu služe izgradnji infrastrukture “Islamske države” i pomažu borcima na terenu", dodao je.
Kriminalist je kazao i kako je više od 800 osoba iz Njemačke otišlo boriti se na stranu džihadista te da se oko 260 njih vratilo u Njemačku. Rekao je i kako se ne može isključiti mogućnost da se još više njih neprimjećeno vratilo zajedno s izbjeglicama.