Smrtonosna bakterija se počela širiti iz Hamburga?

4.6.2011.
14:02
VOYO logo

To bi trebao biti bitan trag u istraživanju uzroka zaraze od koje je do sada oboljelo 1.800 i umrlo 19 osoba. Lübecker Nachrichten objavio je da zdravstveni službenici iz Kiela istražuju restoran u Lübecku za koji je utvrđeno da se u njemu zarazilo 17 osoba, od čega osam od njih 34 okupljenih sredinom svibnja na jednom sastanku.

Hamburg u središtu

Za glavninu epidemije minhenski tjednik Focus piše da je Institut Robert Koch (IRK) povezuje s proslavom u Hamburgu koja se održavala od 6. do 8. svibnja i kojoj je ove godine prisustvovalo 1,5 milijuna ljudi. Tjedan dana poslije, što odgovara inkubaciji, prvi su se pacijenti pojavili u hamburškoj klinici Eppendorf. IRK se o tome zasad ne očituje. Međutim, statistika oboljelih "vrti" se oko Hamburga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Enterohemoragičnom E. coli (EHEC) zarazilo se oko 1.800 osoba, bez naznaka da je vrhunac epidemije prošao, trpeći proljeve, grčeve i unutarnja krvarenja. Od toga se, prema IRK-u, kod njih 522 razvio hemolitičko-uremički sindrom (HUS), kod kojega toksini oslobođeni djelovanjem bakterija razaraju trombocite i eritrocite, čiji fragmenti potom uzrokuju zatajenje bubrega i neurološke probleme. Od HUS-a je umrlo 12 osoba u Njemačkoj i jedna u Švedskoj, a od EHEC-a šest pacijenata, svi u Njemačkoj. U Hamburgu i susjednom Schleswig-Holsteinu prijavljeno je skoro 50 posto svih oboljelih.

Već viđeno u J. Koreji?

Iz bolnice je do sada otpušteno 40 posto oboljelih. WHO je izvijestio da su slučajevi zaraze zabilježeni još u Austriji, Češkoj, Danskoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Španjolskoj, Švicarskoj, V. Britaniji, pa čak i u SAD-u tri slučaja. Riječ je u pravilu o osobama koje su nedavno putovale u sjevernu Njemačku. Ipak, u jednom slučaju oboljeli je bio u kontaktu s nekim tko se netom vratio iz Njemačke, a u dva slučaja veze s Njemačkom nije bilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga se počinje špekulirati i s razvojem sekundarne zaraze, s čovjeka na čovjeka. WHO je izvijestio i to da je riječ o potpuno novom, zasad nepoznatom i "supertoksičnom" soju E. coli. Centar za kontrolu bolesti i prevenciju (CDC) SAD-a priopćio je, međutim, da je dotični soj već viđen u epidemiji u Gruziji 2009., a švicarska televizija prenijela je tvrdnju neimenovanog eksperta CDC-a da je slučaj zaraze jedva nešto različitom bakterijom zabilježen u J. Koreji. Ranije naznake da su epidemiju izazvali svježi krastavci iz Španjolske pokazale su se netočnima.

Zaraženi opakom bakterijom ne smiju uzimati antibiotike!

No medijski napisi već su izazvali štetu pa s Pirinejskog poluotoka stižu signali da bi se mogla tražiti odšteta. Rusija, koja je u međuvremenu zabranila uvoz svježeg voća i povrća iz EU, od svojih mjera ne odustaje. Zbog niza značajki ove epidemije pojedini mikrobiolozi ne isključuju mogućnost da je bakterija možda namjerno raširena, ali se o tome i dalje razmišlja samo u okviru teorije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila je u subotu da osobe koje se zaraze smrtonosnom E. coli, zbog koje je 18 ljudi umrlo u EU, od kojih 17 u Njemačkoj, ne uzimaju antibiotike.

WHO navodi da nisu efikasni ni lijekovi protiv dijareje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Epidemiologinja WHO-a Andrea Ellis izjavila je da uzimanje antibiotika i lijekova protiv dijareje može pogoršati zadravstveno stanje oboljelih.

Upozorenje WHO-a uslijedilo je nakon što su američki epidemiolozi u petak objavili da njihove europske kolege griješe i rješenje za opaku bakteriju traže na krivom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201106030833006 arti-201105300086006 arti-201106010344006 arti-201106020128006

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo