spor oko piranskog zaljeva /

Slovensko ministarstvo službeno reagiralo na transkripite o arbitraži: 'To je hrvatska provokacija'

U svojoj izjavi naveli su kako 'neće komentirati provokacije iz Hrvatske, ali će o toj stvari obavijestiti arbitražni sud'

22.7.2015.
19:53
VOYO logo

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je u kratkoj izjavi pisanje "Večernjeg lista", iz kojega se može zaključiti da je Slovenija preko svoje ovlaštene zastupnice na arbitražnom sudu Simone Drenik pokušavala utjecati na stajališta arbitražnih sudaca koji odlučuju o hrvatsko-slovenskom graničnom prijeporu, ocijenilo "provokacijom".

Image
reakcije iz slovenije /

Erjavec komentirao medijske napise o arbitraži: 'To su gluposti i dio izborne kampanje'

Image
reakcije iz slovenije /

Erjavec komentirao medijske napise o arbitraži: 'To su gluposti i dio izborne kampanje'

"U hrvatskim medijima i politici već se duže vrijeme pojavljuju brojna nagađanja i špekulacije o konačnoj presudi arbitražnog suda", navelo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova u izjavi koju je prenijela Slovenska tiskovna agencija STA, dodajući da se Slovenija za razliku od hrvatske strane pridržava dogovora o suzdržavanju od izjava i poteza koji bi zaoštrili spor ili čak ugrozili rad arbitražnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Slovenija neće komentirati niti zadnje provokacije iz Hrvatske, ali će o toj stvari obavijestiti arbitražni sud", navodi se u izjavi za javnost.

Erjavec navode nazvao 'glupošću'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec ranije je navode "Večernjeg lista" da je Slovenija lobirala kod sudaca nazvao "glupošću", dovevši objavu u vezu s predizbornim ozračjem u Hrvatskoj, a predsjednik Miro Cerar kazao je da se radi o pokušaju utjecaja na arbitražni sud i njegovu konačnu odluku.

Slovensko ministarstvo oglasilo se nakon što je Večernji list objavio da raspolaže transkriptima koji pokazuju da se slovenski sudac u arbitražnom vijeću, koje odlučuje o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije, dogovarao s predstavnicom slovenske vlade o svojim koracima i da će arbitražni sud dodijeliti veći dio Piranskog zaljeva Sloveniji.

Hrvatska će provjeriti informacije o dogovaranju suca s predstavnicom slovenske vlade, rekao je u srijedu premijer Zoran Milanović, dok je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla da je tako nešto, ako se pokaže istininim, neprihvatljivo.

EK ne želi komentirati rad arbitražnog vijeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija ne želi komentirati rad arbitražnog vijeća jer nije stranka u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije te je uvjerena da će pravila koja su dogovorile dvije strane biti poštovana, rečeno je u srijedu u Bruxellesu.

Izvor iz Europske komisije, zamoljen da komentira informacije koje je objavio "Večernji list" da je slovenski sudac u Arbitražnom vijeću Jernej Sekolec s predstavnicima slovenske vlade osmišljavao taktiku kako utjecati na ostale suce, rekao je da je Komisija pomagala u postizanju sporazuma kojim je dogovorena arbitraža za granično pitanje između Hrvatske i Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Europska komisija je u procesu uspostave arbitražnog vijeća djelovala isključivo kao pomagač da se dođe do sporazuma prema međunarodnom pravu. Sporazum između Hrvatske i Slovenije izvan je nadležnosti Europske unije. Europska unija, a kamoli Europska komisija, nisu dio arbitražnog postupka niti su bilo izravno, bilo neizravno uključeni u postupak. Komisija u potpunosti podupire rad arbitražnog vijeća i uvjerena je da će pravila koja su dvije strane prihvatile za njegovo funkcioniranje biti prihvaćena. Komisija će čekati na objavljivanje pravorijeka arbitražnog vijeća prije nego što donese bilo kakav zaključak", rekao je izvor Komisije koji je želio ostati neimenovan.

U Komisiji nisu mogli potvrditi da su dobili pritužbe hrvatske strane u vezi s tim pitanjem.

Hrvatska i Slovenija potpisale su 4. studenoga 2009. u Stockholmu sporazum kojim rješavanje graničnog pitanja prepuštaju međunarodnom arbitražnom sudu.

Europska komisija i njezin tadašnji povjerenik za proširenje Olli Rehn te njegov nasljednik na tom mjestu Štefan Fuele aktivno su sudjelovali u pregovorima koji su doveli do sporazuma o arbitraži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija se uključila kako bi deblokirala pristupne pregovore s Hrvatskom, koje je tada blokirala Slovenija zbog graničnog spora na moru i kopnu.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo