podijeljeni stavovi / Slovenski premijer traži ostavku bliskog suradnika jer je glasovao protiv restrikcija za azilante

Image

Kontroverzne izmjene zakona o strancima koje je prošlog tjedna tijesnom većinom potvrdio slovenski parlament unijele su podjele u koalicijsku vladu Mire Cerara

3.2.2017.
11:49
VOYO logo

Kontroverzne izmjene zakona o strancima koje je prošlog tjedna tijesnom većinom potvrdio slovenski parlament unijele su podjele u koalicijsku vladu Mire Cerara, iz čijeg je kabineta u petak potvrđeno da je on zatražio ostavku Milana Brgleza s mjesta potpredsjednika stranke, dok bi položaj predsjednika parlamenta mogao zadržati.

Brglez je glasovao protiv zakona koji unaprijed, za slučaj nove migracijske krize, predviđa zatvaranje granice s Hrvatskom i deportaciju azilanata, rekavši da je upitna njegova usklađenost s ustavom i međunarodnim konvencijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto je učinilo još nekoliko zastupnika Cerarove Stranke modernog centra (SMC), te više zastupnika koalicijske Demokratske stranke umirovljenika (DESUS).

Protiv zakona s restrikcijama za potencijalne azilante bili su i svi zastupnici koalicijskih Socijalnih demokrata (SD) pa je zakon prošao zahvaljujući glasovima oporbene desnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brglez je važio za jednog od najbližih Cerarovih suradnika i jedan od osnivača njegove stranke, koja je nastala prije dvije i pol godine. Zato  neki mediji, zbog podjela izazvanih zakonom za koji su se zalagali Cerar i ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar, nagađaju o njenoj podjeli na liberalniji i konzervativniji dio. Drugi čak špekuliraju s mogućnošću prijevremenih izbora, a redovni su predviđeni za 2018. godinu.

Slovenski zakon o strancima zbog restriktivnih odredaba u pogledu mogućnosti traženja azila kritizirali su Vijeće Europe i neke međunarodne humanitarne organizacije te dio slovenskih pravnih stručnjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da je zakon prihvaćen zahvaljujući glasovima konzervativne oporbe, nagađalo se da se radi o približavanju Cerara bivšem premijeru Janezu Janši, koji vodi najveću oporbenu stranku.

Dosta kritika bilo je i na račun premijerova navodnog "populizma" i podilaženja strahovima dijela birača od migranata iako nova migracijska kriza, kako tvrdi i predsjednik države Borut Pahor, nije neposredno na vidiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo