primjedbe na pretres /

Slovenska policija i pravosuđe odbijaju Draghijeve kritike: istraga bila zakonita

Image
Foto: Arne Dedert/DPA/PIXSELL

Glasnogovornik slovenske policije Drago Menegalija izjavio je u vezi s Draghijevim primjedbama na pretres u središnjoj banci da je ta intervencija kriminalista bila potpuno zakonita

7.7.2016.
19:10
Arne Dedert/DPA/PIXSELL
VOYO logo

Slovenska policija i državno odvjetništvo tvrde da je kriminalistička istraga u prostorijama slovenske središnje banke, protiv koje je prosvjedovao guverner Europske centralne banke (ECB) Mario Draghi, bila zakonita, a ne u suprotnosti s protokolom o privilegijima i imunitetu koji se odnosi na ustanove EU-a i ECB-a, kako je to ustvrdio Draghi u pismu slovenskom državnom odvjetništvu te predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru.

Glasnogovornik slovenske policije Drago Menegalija izjavio je u vezi s Draghijevim primjedbama na pretres u središnjoj banci da je ta intervencija kriminalista bila potpuno zakonita i temeljena na odredbi istražne sutkinje da su središnja banka kao nacionalna ustanova i njeni službenici subjekti domaćeg javnog prava i nemaju pravo na imunitet u predkaznenom postupku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odgovoru na Draghijev prosvjed glavni državni odvjetnik Slovenije Zvonko Fišer kazao je da je, po njemu dostupnim podacima, istraga kriminalističke policije u središnjoj banci bila zakonita i temeljena na sudskoj odredbi te da do pretresa i zapljene podataka važnih za istragu ne bi ni došlo da je središnja banka dragovoljno predala dokumentaciju koju je tražila policija.

Slovensko tužiteljstvo specijalizirano za organizirani i gospodarski kriminal navelo je kako je slovenska središnja banka istražnim tijelima odbijala predati relevantnu dokumentaciju za predkazneni postupak te da je, kad je na to pristala, to izvodila selektivno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretres u centralnoj banci pokrenut u srijedu zbog kaznene prijave po kojoj su guverner Boštjan Jazbec i više njegovih suradnika te revizorske kuće, prilikom sanacije slovenskih banaka 2013., zlorabili službeni položaj i ovlasti. Na teret im se stavlja da su posebno oštrim kriterijima procjene financijskog stanja banaka umjetno povećali negativno stanje i tako djelovali na donošenje zakona kojim su oduzeta vlasnička i druga prava vlasnicima tzv. podređenih obveznica i dionica, čime su oni bili oštećeni, a banke došle do velike protupravne imovinske koristi, pri čemu je samo Nova Ljubljanska banka brisanjem tih prava stekla više od 250 milijuna eura.

U svom formalnom prosvjedu protiv kriminalističkog  pretresa u slovenskoj središnjoj banci, pri čemu je policija zbog istrage izuzela i više dokumenata i servera ECB-a, Draghi je ustvrdio da je "nezakonitom zapljenom" kršen protokol o privilegijima ECB-a te zatražio da se dokumnenti vrate, a postupak oduzimanja dokumenata zaustavi.
Glavni državni odvjetnik Fišer kazao je da treba pričekati rezultate istrage, ali da ne može ispuniti Draghijev poziv za zaustavljanjem postupka.

Na Draghijevu reakciju u vezi istrage reagirala je udruga slovenskih malih dioničara, navevši da je "razočarana" takvim stajalištem guvernera ECB-a koji bi morao zahtijevati da se nejasnoće oko spornog brisanja podređenih dionica i obveznica slovenskih banaka raščiste u sudskom postupku.

Spor između vlasnika "otpisanih" subordiniranih vrijednosnica i države na drugoj strani još nije sudski riješen. Još uvijek se očekuje presuda slovenskog ustavnog suda, ali i pravorijek suda Euuropske unije  u Luksemburgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo