SLOVENIJA PODRŽALA SPORAZUM IZ MARAKEŠA: /

'Ne nasjedajte na zastrašivanja migrantima'

Image
Foto: Pixsell

Cerar je kazao da poziva javnost da ne nasjeda na zastrašivanje migrantima koje desna politika potiče iz unutarnjopolitičkih razloga

15.11.2018.
13:58
Pixsell
VOYO logo

Slovenija će, unatoč rezervama koje je prije tjedan dana javno izrazila u vezi s globalnim dogovorom UN-a o regularnim migracijama, sudjelovati na konferenciji u Marakešu u prosincu, potvrdio je nakon redovite sjednice vlade u četvrtak ministar vanjskih poslova Miro Cerar.

"Slovenija će u Marakešu sudjelovati prilikom prihvaćanja dogovora UN-a o migracijama", kazao je nakon sjednice vlade Cerar, dodavši da je predviđena tzv. marakeška deklaracija politički dokument koji od država koji se deklaraciji pridruže ne zahtijeva promjene nacionalnog zakonodavstva, a dopušta da svaka država i dalje očuva "punu suverenost" kad je riječ o njenoj imigracijskoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor na kritike

Odbacujući kritike oporbe kako se predviđenom deklaracijom iz Marakeša ukida razlikovanje između zakonitih i nezakonitih migracija te briše razlika između izbjeglica i ekonomskih migranata, Cerar je rekao da je globalni dogovor UN-a o regularnim migracijama pozitivan korak.

Između ostaloga, on nam omogućuje da zajedno s drugima sprječavamo ilegalne migracije kojima smo svjedočili 2015. u vrijeme velike migracijske krize, dodao je slovenski ministar vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Cerarevim riječima, globalni dogovor ne stvara ni novu kategoriju migranata, kako to tvrdi desna oporba u Sloveniji, niti uspostavlja migracije kao pitanje ljudskih prava, a pritom jasno dijeli legalne migracije od ilegalnih.

Oporba se protivi

Budući da oporba, koja se protivi odlasku slovenskih predstavnika na konferenciju u Marakešu, želi da se zemlja povuče iz dogovora i tvrdi da o njemu "javnost nije bila obaviještena", Cerar je kazao da poziva javnost da ne nasjeda na zastrašivanje migrantima koje desna politika potiče iz unutarnjopolitičkih razloga i da su njeni argumenti bez realne i istinite osnove.

Globalni dogovor o sigurnim, reguliranim i zakonitim migracijama, što je službeni naziv dokumenta koji je donesen na razini UN-a u srpnju, a trebao bi biti potvrđen u Marakešu, definira 23 cilja u procesu sigurnijeg i uređenijeg protoka ljudi.

U Marakešu bi trebao biti potvrđen aklamacijom i države koje mu pristupaju neće ga potpisivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O dokumentu će raspravljati i parlament

Slovenska vlada prošlog tjedna je najavila da će o dokumentu još jednom raspravljati zbog "promijenjenih" okolnosti, pri čemu se pozivala na činjenicu da se je s dokumentom složila prijašnja, a ne sadašnja vlada, te da je više zemalja iz srednje i istočne Europe, među njima i Austrija kao predsjedateljica EU-om, u međuvremenu iz dogovora istupilo ili najavilo jake rezerve na njegovo provođenje.

Na zahtjev slovenske oporbe, koju čine tri stranke desnice, idućeg utorka će o dokumentu raspravljati i parlament. Vlada, međutim, nije danas prihvatila prijedlog ministrice i bivše premijerke Alenke Bratušek da, umjesto danas, odluku u vezi s Marakeškom deklaracijom vlada donese sljedećeg tjedna, nakon što parlament o tome bude održao raspravu, kako se ne bi dalo povoda desnici da to pitanje koristi u političkoj kampanji protiv vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo