kvota za tražitelje azila /

Slovenci protiv referenduma na kojem bi se odlučivalo o budućoj politici prema izbjeglicama

Image
Foto: AP

Na pitanje bi li podržali da se u Sloveniji održi referendum na kojemu bi se glasovalo o tome koliko treba Slovenija primati izbjeglica, kakav je već najavljen u Mađarskoj, negativno je odgovorilo 51 posto, a pozitivno 40 posto ispitanika

6.3.2016.
15:23
AP
VOYO logo

Slovenci nisu naklonjeni referendumu na kojemu bi se odlučivalo o budućoj politici prema migrantima i izbjeglicama, pokazala je anketa koju je u nedjelju objavilo ljubljansko Delo.

Na pitanje bi li podržali da se u Sloveniji održi referendum na kojemu bi se glasovalo o tome koliko treba Slovenija primati izbjeglica, kakav je već najavljen u Mađarskoj, negativno je odgovorilo 51 posto, a pozitivno 40 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća slovenska oporbena stranka predložila je krajem ovog tjedna da se u Sloveniji održi referendum na kojemu bi se odlučivalo koliko migranata koji traže međunarodnu zaštitu treba primiti, no premijer Miro Cerar kazao je da to za sada nije potrebno jer njegova vlada dobro kontrolira migrantrski val.

Prijedlog za održavanje referenduma podnijela je Slovenska demokratska stranka (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše. Taj je prijedlog po Cerarovim riječima 'nedorečen', pa ga u sadašnjem trenutku ne može podržati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Slovenija krajem tjedna većinom glasova prihvatila promjene zakona o međunarodnoj zaštiti kojim se dodatno zaoštravaju uvjeti za traženje i dobivanje azila u Sloveniji, oporbeni desni centar predlaže da se građani na referendumu izjasne o tome koliko bi migranata i potencijalnih azilanata Slovenija mogla primiti.

Na predloženom referendumu birači bi se pitali podržavaju li prijedlog zakona da broj ljudi kojima će Slovenija godišnje odobriti azil ne bude iznad lanjske razine, kad je međunarodnu zaštitu u Sloveniji tražilo nešto manje od sto izbjeglica, uglavnom iz Sirije i Iraka.

Oporba izražava bojazan da će se u ovoj godini broj zahtjeva za azilom znatno povećati kad vrata za izbjeglice zatvore velike zemlje primateljice poput Njemačke, Austrije i Švedske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo