Čini se da je Sjeverna Koreja ponovno pokrenula nuklearni reaktor koji, smatra se, proizvodi plutonij za nuklearno oružje, stoji u izvješću UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), a naglašeno je i da izolirana zemlja pokušava proširiti svoj nuklearni arsenal.
Znakovi rada reaktora od 5 megavata (MW), za koji se smatra da može proizvesti plutonij potreban za nuklearno oružje, uočeni su po prvi puta od kraja 2018., objavila je IAEA u petak u svom izvješću.
"Od početka srpnja 2021. postoje naznake, uključujući ispuštanje rashladne vode, koje se uklapaju u tu operaciju", stoji u izvješću.
IAEA se referira na nuklearni kompleks u Jongbjonu koji je središte sjevernokorejskog nuklearnog programa. Više plutonija moglo bi pomoći Sjevernoj Koreji da izradi nuklearno oružje prikladno za balističke projektile, kazao je David Albright, predsjednik Instituta za znanost i međunarodnu sigurnost.
"Zaključak je da Sjeverna Koreja želi poboljšati brojnost i kvalitetu svog nuklearnog oružja", dodao je.
Dok su obavještajni podaci o sjevernokorejskom nuklearnom arsenalu ograničeni, zbog čega je nemoguće znati količinu, Albright procjenjuje da Sjeverna Koreja ima kapacitet proizvoditi materijale za četiri do šest bombi godišnje.
Hitna potreba za dijalogom
Izvješće "naglašava hitnu potrebu za dijalogom i diplomacijom", rekao je u ponedjeljak visoki dužnosnik američke administracije.
SAD nastavlja tražiti dijalog sa Sjevernom Korejom kako bi razgovarali o izvješću i denuklearizaciji Korejskog poluotoka, dodao je.
IAEA nema pristup Sjevernoj Koreji od 2009., kada je Pjongjang istjerao inspektore te agencije. U međuvremenu je Sjeverna Koreja pojačala svoj nuklearni program te je ubrzo nastavila s testiranjima, a posljednje je održano 2017.
IAEA sada nadgleda sjevernokorejski nuklearni program većinom putem satelitskih snimki.
Komercijalni satelitski snimci pokazuju ispuštanje vode, što potvrđuje zaključak da reaktor ponovno radi, rekla je Jenny Town, direktorica američkog projekta 38 North koji prati stanje u Sjevernoj Koreji.