novi način 'ratovanja' /

Situacija pred izbore u Njemačkoj zakuhtala se i u velikim su problemima zbog kibernetičkih pretnji

Image
Foto: Shutterstock

I najbolje sigurnosne mjere ne pomažu protiv druge središnje prijetnje a to je širenje obmanjujućih ili lažnih informacija na internetu.

10.3.2021.
8:19
Shutterstock
VOYO logo

Početkom ove godine, u siječnju, na stranačkom kongresu CDU kada se biralo stranačko vodstvo dogodila se neočekivana situacija. Hakeri su serijom masovnih kibernetičkih napada, gurnuli online-kongres u kaos te su uspjeli zalediti live-stream kongresa.

Iako je stranka na kraju uspjela odbiti napade blokirajući pristup iz inozemstva, to je bio početak priče i pokazalo da su kibernetičke prijetnje postale veliki problem. To pitanje se postavlja pogotovo sada kada su u ovoj godini, u rujnu, izbori u šest saveznih pokrajina i savezne izbore u rujnu, piše DW, dodajući da sve to može utjecati na izbore u ovoj godini. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razina prijetnje u kibernetičkom prostoru ostaje i dalje visoka", kaže glasnogovornica Saveznog ureda za informacijsku tehnologiju (BSI), dodajući da su zabilježili porast kako kibernetičkih napada tako i ukradenih podataka koji se objavljuju online.

Istog je stava američka tehnološka tvrtka Microsoft, koja također upozorava da napadači sve više kombiniraju više od jedne strategije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Sve učestaliji napadi /

Izvješće SOA-e: Oružani sukobi nisu najveća ugroza nacionalne sigurnosti, ali ovoga se moramo dobro čuvati

Image
Sve učestaliji napadi /

Izvješće SOA-e: Oružani sukobi nisu najveća ugroza nacionalne sigurnosti, ali ovoga se moramo dobro čuvati

"Ovi hibridni napadi su ono što se posebno tiče nas i ostalih u tehnološkoj industriji," kaže Jan Neutze, koji je na čelu tvrtke Program obrane demokracije.

A kibernetička prijetnja može se smatrati trostrukom prijetnjom. Prvo je hakiranje jer zbog ograničenja uzrokovanih pandemijom koronavirusa, stranke planiraju premjestiti mnoga događanja u predizbornoj kampanji na mrežu. Također napadači bi također mogli pokušati sabotirati izborni proces u rujnu upadajući u programe koji se koriste za brojanje glasačkih listića pa čak i davanje početnih rezultata.

Ali i najbolje sigurnosne mjere ne pomažu protiv druge središnje prijetnje na koju stručnjaci upozoravaju, a to je širenje obmanjujućih ili lažnih informacija na internetu.

Tako Tankred Schipanski, glasnogovornik za digitalno-politička pitanja Zastupničkog kluba Unije CDU/CSU u Bundestagu takve kampanje dezinformiranja naziva najvećim izazovom i naglašava da ih često organiziraju i financiraju strane države ali i domaći akteri poput AfD koji pridonosi njihovom širenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Facebook samo u prosincu izbrisao rekordan broj od 17 široko rasprostranjenih kampanja - uključujući onu koja je također bila usmjerena na njemačke korisnike. 

Tu je i treći oblik kibernetičke prijetnje: složeni takozvani hibridni napadi koji kombiniraju hakiranje s informacijskim kampanjama. Napadači se obično pretvaraju da su kontaktne osobe za donositelje političkih odluka i tako prodiru u njihove račune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o "phishing" napadima koji su  povećani i postali su profesionalniji, a glumci koji djeluju iz Rusije i Kine, ali i iz Sjeverne Koreje i Irana stoje iza većine napada na naše kupce širom svijeta.

Borbu protiv takvih "hibridnih" kampanja posebno otežava to što ukradene informacije često same po sebi nisu lažne, nego djelomično vjerodostojne, ali namjerno krivotvorene ili izvučene iz konteksta kako bi nanijele najveću moguću štetu. Kako bi suzbili njihovo širenje, kažu stručnjaci, važno je izgraditi "digitalnu medijsku pismenost" obrazovnim inicijativama koje pomažu korisnicima Interneta da prepoznaju štetne informacije kao takve, piše DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo