HITNA MJERA /

Situacija je izvan kontrole: Italija zapošljava 20.000 medicinskih radnika zbog koronavirusa

Image
Foto: AP Images

Među 20.000 medicinskih radnika predviđa se 5000 liječnika specijalista, 10.000 medicinskih sestara i 5000 bolničara

7.3.2020.
21:32
AP Images
VOYO logo

Italija je u subotu odlučila zaposliti 20.000 medicinskih radnika u bolnicama kako bi suzbila epidemiju koronavirusa u kojoj je zaraženo gotovo 6000 ljudi, po čemu je najteže pogođena europska zemlja.

Odluka donesena na Vladinoj sjednici treba omogućiti povećanje broja kreveta na odjelima intenzivne njege s 5000 na 7500, što je povećanje od 50 posto te udvostručiti broj mjesta na odjelima za plućne i zarazne bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U najteže pogođenoj pokrajini Lombardiji (3420 zaraženih) stanje u bolnicama je napeto", priznao je u subotu navečer čelnik talijanske Civilne zaštite Angelo Borrelli.

"Očekujemo da će od nas zatražiti prijevoz pacijenata na odjele intenzivne skrbi u drugim pokrajinama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

Među 20.000 medicinskih radnika predviđa se 5000 liječnika specijalista, 10.000 medicinskih sestara i 5000 bolničara. Vladina odluka uključuje mogućnost zapošljavanja umirovljenih liječnika.

Za ovu mjeru trebat će milijarda eura od 7,5 milijardi koje je Rim u četvrtak odobrio po hitnom postupku za borbu s koronavirusom. Europska komisija u subotu je u Rimu istaknula da se ti izvanredni rashodi neće računati kod procjene deficita zemlje.

Odlukom se predviđa i mogućnost rekvizicije hotela radi smještaja zaraženih u karantenu te pomoć i financijska sredstva od 50 milijuna eura za tvrtke koje proizvode zaštitne maske i druge proizvode za suzbijanje epidemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz zdravstveni sektor, Vlada je donijela uredbe i za pravosuđe: do 31. svibnja sudovi će moći održavati rasprave zatvorene za javnost. Usto, preporučuju primjenu videokonferencija.

Italija je s 233 umrla pacijenta na drugom mjestu, odmah nakon Kine po broju smrtnih ishoda i treća po broju oboljelih, nakon Kine i Južne Koreje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog ovakvih podataka strani turisti su uglavnom pobjegli iz zemlje.

"Stanje u Rimu je doista katastrofalno, mislim da su mediji pretjerali u izvještavanju o bolesti", rekla je za AFPTV mlada Francesca Sposito koja radi kao turistički vodič blizu Koloseja. Talijanska prijestolnica, inače prepuna turistima, ovih je dana sablasno prazna.

"Vidimo da nema nikoga ni u jednoj turističkoj znamenitosti u gradu", potvrdio je Pierric, 67-godišnji francuski umirovljenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo