Sirijski šef diplomacije Walid al-Moualem danas je u sjedištu UN-a zatražio trenutačno povlačenje svih američkih i turskih vojnika iz njegove zemlje i upozorio da sirijske snage imaju pravo odgovoriti protumjerama ako ove to odbiju.
Sjedinjene Države imaju oko 1000 vojnika u Siriji koji ratuju protiv džihadističke organizacije Islamske države (IS). Turska izvodi vojne udare na sjever Sirije protiv IS-a, ali i boraca sirijskih Kurda YPG, koji su ključni američki saveznici u ratu protiv IS-a.
"Svaka strana sila koja djeluje unutar našeg teritorija bez našeg odobrenja okupacijska je sila i mora se odmah povući", rekao je al-Moualem svjetskim čelnicima na godišnjem zasjedanju UN-a u New Yorku. "Ako odbiju, imamo pravo poduzeti neku ili sve protumjere dopuštene međunarodnim pravom", rekao je.
Trump lani naredio povlačenje
Američki predsjednik Donald Trump lani je naredio potpuno povlačenje američkih vojnika iz Sirije, a zatim je odlučio dio njih ostaviti kako bi spriječio povratak militanata IS-a.
Američka intervencija u Siriji počela je zračnim udarima u rujnu 2014. za mandata Trumpova prethodnika Baracka Obame. Sirija nije odobrila američku vojnu nazočnost, a Obamina administracija opravdala je vojnu akciju Člankom 51 UN-ove Povelje koja govori o pojedinačnom ili kolektivnom pravu država na samoobranu od oružanih napada.
Nezakonito prisustvo?
"Sjedinjene Države i Turska protuzakonito su prisutne na sjeveru Sirije", rekao je al-Moualem. Američke i turske napore da stvore "sigurnu zonu" u Siriji nazvao je kršenjem UN-ove Povelje. Turska planira graditi domove za 1 miiljun sirijskih izbjeglica u toj zoni.
Gušenje prodemokratskih prosvjeda protiv predsjednika Bašara al-Asada 2011. preraslo je u građanski rat u Siriji, a IS je iskoristio kaos da osvoji dijelove Sirije i Iraka. U rat su se uključile i ruske zračne snage na Asadov poziv i sada su u ofenzivi a Idlib, posljednju veću regiju koja je još u rukama pobunjenika.