U potresu u L'Aquili 6. travnja 2009. je poginulo 309 osoba, a više od 60 tisuća ostalo je bez domova. Sedmero geologa i vulkanologa, članova Savjeta za prirodne nesreće, osuđeno je na 6 godina zatvora. Također, zajednički će morati podmiriti troškove suđenja.
Znanstvenici su osuđeni za ubojstvo iz nehaja. Stanovnicima su naime rekli da će tlo tek neznatno podrhtavati pa su kobne noći oni ostali u svojim domovima. Ipak, osuđujuća presuda je presedan u odgovornosti znanstvenika za predviđanje prirodne katastrofe, ističu stručnjaci.
''Duboko smo zabrinuti, nije osuđena samo seizmologija, već cijela znanost. Presuda je pogodila ravno u pravo znanstvenika da se pošteno i neovisno izjasne. Svi znanstvenici su šokirani. Pokušavamo se organizirati i sastaviti jaku zajedničku deklaraciju kako se ti znanstvenici ne bi našli u zatvoru'', ocijenila je Charlotte Krawczyk, predsjednica odjela za seizmologiju Europske unije geoznanosti (GSU).
Roger Musson iz British Geological Survey je rekao da će ta presuda potaknuti ne samo seizmologe već cijelu znanstvenu zajednicu da postanu iznimno oprezni pri iznošenju mišljenja.
''Ako se događaj ne može sa sigurnošću predvidjeti, kako se onda može govoriti da je zanemarena procjena rizika?'', rekao je Franco Coppi, odvjetnik optuženih.