Najmanje četiri osobe smrtno su stradale, a više od 100 ih je ozlijeđeno u snažnom potresu koji je pogodio Japan. Magnitude 7.4 po Richteru pripada jakim, razornim potresima, pa da Japan nema kvalitetnu, protupotresnu gradnju i napredni sustav ranog upozorenja - razmjeri katastrofe bili bi puno veći.
Kako izgleda potres jačine 7.4 po Rihteru svjedoče snimke. Stan u Fukušimi, u samoj blizini epicentra. Epicentar potresa bio je u moru, na dubini od 60 kilometara, uz obalu Fukušime gdje je nuklearka ovaj put ostala neoštećena.
''Moje srce je uz sve poginule Japance. Željela bih iskazati najiskreniju sućut svim obiteljima stradalih u ovoj katastrofi'', rekla je japanska princeza Aiko.
Razoran je to i opasan potres, tvrdi seizmolog Kuk. Japan dugi niz godina radi na prevenciji - protupotresnoj gradnji i ranom upozoravanju. U ovom slučaju, u Tokiju su minutu ranije su znali što slijedi.
''Već iz toga ljudi znaju da se neće ništa dogoditi pa puno racionalnije i mirnije pristupaju tom događaju, trešnja je trajala oko minute, a i svjedočili smo vrlo vrlo malo materijalnih šteta'', izjavio je seizmolog Krešimir Kuk.
Nema seizmološke postaje na svijetu - čiji instrumenti nisu zabilježili ovaj potres.
''Energija koja se oslobađa toliko jakim potresom je dovoljno velika da će ih zabilježiti svi instrumenti, tako je bilo i kod nas'', kazao je Kuk.
Smješten na granici nekoliko tektonskih ploča, Japan doživljava oko petinu svjetskih potresa magnitude 6 ili veće. Najgori u povijesti dogodio se 2011. godine, trajao je 6 minuta. Uslijedio je tsunami, a život je tada izgubilo 20 tisuća ljudi.