Nekoć nepoznati poduzetnik koji se okoristio time što mu je predsjednik Vladimir Putin bio pokrovitelj, Jevgenij Prigožin postao je svjetski poznat tijekom ruske agresije na Ukrajinu, piše AFP.
Ruske sigurnosne službe zatražile su Prigožinovo uhićenje
Čelnik Wagner grupe je prije pokretanja vojne pobune mjesecima kritizirao rusko ministarstvo obrane i najviše časnike zbog lošeg vođenja rata protiv Ukrajine.
Nakon njegova poziva na rušenje trenutne vlasti, ruske sigurnosne službe zatražile su Prigožinovo uhićenje.
Na to koliko Kremlj ozbiljno shvaća Prigožinove prijetnje ukazuje to da su interventna policija i Nacionalna garda ubrzo ojačale sigurnost oko ključnih točki u Moskvi, uključujući vladine agencije.
Osuđeni kriminalac, prodavač hot dogova i dugogodišnji Putinov suradnik pozvao je Ruse da se pridruže "maršu za pravdu".
I Prigožin i Putin rodom su iz Sankt Peterburga. U posljednjim godinama Sovjetskog Saveza Prigožin je, po vlastitome svjedočenju, odležao 10 godina u zatvoru, ali nije rekao zbog čega.
Bio je vlasnik kioska s hot-dogovima, a poslije otmjenih restorana koji su privukli zanimanje Putina.
U svom prvom mandatu ruski je čelnik odveo tadašnjeg francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca na večeru u jedan od Prigožinovih restorana.
Prigožina su zvali 'Putnov chef'
"Vladimir Putin je vidio kako sam izgradio posao iz kioska, vidio je da nemam ništa protiv posluživanja cijenjenih gostiju", prisjetio se u intervjuu objavljenom 2011.
Biznis je kasnije proširio na catering i pružanje obroka u školama. Godine 2010. Putin je pomogao otvoriti Prigožinovu tvornicu koja je dobila izdašne zajmove državne banke.
Samo u Moskvi njegova tvrtka Concord dobila je milijune dolara u ugovorima za pružanje obroka u državnim školama.
Godinama je organizirao catering za događaje u Kremlju zbog čega je dobio nadimak "Putinov chef". Pružao je usluge i ruskoj vojsci.
Oporbeni političar Aleksej Navaljni optužio je 2017. Prigožinove kompanije za kršenje zakona protiv monopola jer su ukupno dobile 387 milijuna dolara od ugovora s ministarstvom obrane.
Plaćenička grupa Wagner je i prije rata u Ukrajini igrala važnu ulogu u Putinovoj projekciji moći širom svijeta, pogotovo u Africi.
Borci Wagnera navodno pružaju sigurnost državnim liderima i gospodarima rata u zamjenu za novac, udio u iskapanju zlata ili drugih prirodnih resursa.
Pripadnici Wagnera često su regrutirani u ruskim zatvorima
U Ukrajini su Prigožinovi borci imali ključnu ulogu u zauzimanju Bahmuta za koji su se vodile najkrvavije borbe cijelog rata.
SAD procjenjuje da su gotovo polovica od 20.000 ruskih vojnika ubijenih u Ukrajini od prosinca bili borci Wagnera u Bahmutu.
Pripadnici Wagnera često su regrutirani u ruskim zatvorima.
Mediji su, nakon opetovanih Prigožinovih kritika vojske, često sugerirali da njegov utjecaj na Putina raste te da on traži važnu političku funkciju.
No, analitičari su upozoravali kako ne treba preuveličavati njegov utjecaj na Putina.
"On nije među osobama bliskim Putinu", rekao je u svom podcastu stručnjak za suvremenu Rusiju Mark Galeotti s londonskog University Collegea.
"Prigožin radi ono što Kremlj želi i pritom puno pomaže samom sebi. No, radi se o tome da je on dio osoblja, a ne obitelji", dodao je.
'Ili potpuni građanski rat ili dogovoreni prijenos vlasti'
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajo Podoljak tvrdi da će sudbina ruskog predsjednika Vladimira Putina biti poznata uskoro, u kontekstu oružane pobune Jevgenija Prigožina, čelnika Wagnerove plaćeničke vojske.
"U sljedećih 48 sati definirat će se novi status Rusije", napisao je Podoljak na Twitteru u subotu.
"Ili potpuni građanski rat ili dogovoreni prijenos vlasti, ili privremeni predah prije sljedeće faze pada Putinovog režima", napisao je Podoljak, savjetnik predsjednika Volodimira Zelenskija.
"Svi potencijalni igrači sada biraju na kojoj su strani. Tišina ruske elite zasad je zaglušujuća", napisao je Podoljak.
Zelenskij je, pak, u subotu kazao da pobuna plaćenika pokazuje "očiglednu potpunu slabost Rusije".
"A što duže Rusija drži svoje plaćenike u našoj zemlji, više kaosa, boli i problema će kasnije uzrokovati samoj sebi", rekao je ukrajinski čelnik.
Rusija već 16 mjeseci vodi rat protiv susjedne Ukrajine. Wagnerovi plaćenici bili su u tome među najvažnijim snagama, ali sad su okrenuli protiv vlasti.
U subotu je u Moskvi proglašeno izvanredno stanje
Već su zauzeli vojna skladišta i druga ključna postrojenja u Rostovu na Donu, stotinjak kilometara od ukrajinske granice, najvažnijem ruskom logističkom mjestu za rat u toj zemlji. Navodno se slično događa i u Voronježu.
U subotu je u Moskvi proglašeno izvanredno stanje u strahu od dolaska Prigožinovih plaćenika kojih navodno ima oko 25 tisuća i odlično su naoružani.
Putin je ustanak Prigožina i njegove privatne vojske nazvao izdajom i rekao da će ljudi koji stoje iza toga snositi posljedice.