Scenarij s Balkana preselio se u Alpe. Kako jedna država počne propuštati brže, tako se drugoj stvaraju čepovi kao pred Makedonijom, Hrvatskom ili Slovenijom, a sada pred Austrijom.
"Molim vas, otvorite nam vrata, pogledajte sve ove ljude, pa što mislite zašto su došli do ovdje? U njihovim državama stradavaju civili", kaže Muhamed, izbjeglica iz Libanona.
Jedan sirijski liječnik kaže kako će svojoj obitelji koja kreće iz Damaska javiti da ne idu preko Balkana.
"Čekamo oko 6 do 7 sati, puno je ljudi, guraju se svi, jako sporo se propušta", otkriva Badar.
Iako masa sve više izmiče kontroli, Slovenci uvjeravaju - nismo u sukobu sa sjevernim susjedima.
"Problemi nastaju kada dođe velik broj ljudi i svi odjednom žele prijeći. Pokušavamo ih organiziranije voditi radi njihove sigurnosti. Sve se dogovaramo s Austrijancima", tvrdi voditelj prihvatnog centra Šentilj Beno Drobnič.
Slovenija više ne želi da je svijet pamti po prizorima iz Brežica i Dobove pa sve brže prekrcavaju izbjeglice iz hrvatskih u slovenske vlakove i šalju ih prema Austriji.
Novi čep već se stvara pred njemačkim graničnim gradićem Wegscheidom, pa se Nijemci ljute na Austrijance.
"Austrija nenajavljeno šalje autobuse. Ovo je katastrofa, djeca su promrzla, a roditelji ih ne mogu cijelo vrijeme nositi. Ako legnu i zaspu, možda se više nikad neće probuditi", upozorava vatrogasni zapovjednik Wegscheida Lothar Venus.
"Međudržavne svađe nemaju smisla. Bilo da su između Njemačke i Austrije, ili s državama zapadnog Balkana, to ne vodi nigdje. Dosad su svi trebali shvatiti da je ovo jednak izazov za cijelu Europu", smatra njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier.