Papa Franjo, 266. nasljednik sv. Petra, u subotu
stiže u Sarajevo u posjet koji se u Bosni i Hercegovini očekuje
kao najveći događaj u 2015., poticaj i potpora katolicima
Hrvatima u vjeri, ali i svim narodima i građanima BiH ohrabrenje
za miran suživot.
"Ova godina, 2015. i 6. lipnja bit će sigurno zapamćeni jer papa
Franjo nije slučajno izabrao Bosnu i Hercegovinu – od svih poziva
u Europi.
On je ipak prihvatio poziv – ne moj, nego nas biskupa BiH – kojeg sam ja prenio Papi, kao što ga je pozvalo i državno izaslanstvo. Sigurno da ta gesta znači jednu novu nadu, jednu novu potporu, jedan novi izazov i poticaj da svjetske i europske sile ne smiju zaboraviti Bosnu i Hercegovinu, a i da se domaći lideri moraju ozbiljnije pozabaviti rješavanjem stanja u ovoj zemlji. Također, da i nas biskupe i Katoličku Crkvu potakne kako bismo se hrabrije nosili s izazovima svagdašnjice", kazao je uoči Papina dolaska vrhbosanski nabiskup kardinal Vinko Puljić.
Treći papinski pohod Bosni i Hercegovini ujedno je prvi takav posjet koji će imati i državnički karakter za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Ivan Pavao II. boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjoj Luci.
"Papa dolazi kao vrhovni poglavar Katoličke Crkve i kao moralni autoritet, ali važno je podsjetiti da on dolazi u ime Svete Stolice koja je među prvima priznala neovisnu BiH", istaknula je Borjana Krišto, zamjenica prdsjedatelja Zastupničkog doma parlamenta BiH i članica državnog odbora za pripremu dočeka.
Po njezinu sudu, Papin posjet valja iskoristiti kako bi se dokazalo da se u BiH može graditi zajednički život.
U poruci iz Vatikana, koja je početkom tjedna objavljena u Sarajevu, Sveti Otac je kazao kako u BiH stiže s nakanom utvrditi vjernike katolike u vjeri, iskazati potporu ekumenskom i međureligijskom dijalogu, no iznad svega ohrabriti ljude za miran suživot u BiH.
"Spreman sam doći među vas kao brat i glasnik mira kako bih svima izrazio - naglašavam svima! - svoje poštovanje i svoje prijateljstvo. Želio bih svakoj osobi, svakoj obitelji, svakoj zajednici navijestiti Božje milosrđe, nježnost i ljubav", poručio je papa Franjo građanima BiH.
Iako je planirano da Sveti Otac boravi u Sarajevu tek oko 11 sati, njega čeka vrlo zgusnut raspored ispunjen brojnim susretima s kojih se očekuju važne poruke.
Papu će u 9 sati u sarajevskoj zračnoj luci dočekati kardinal Puljić te član Predsjedništva BiH Dragan Čović, koji su i čelnici crkvenog, odnosno državnog odbora za pripremu Papina posjeta.
Potom slijedi službena državna ceremonija dočeka pred Predsjedništvom BiH i razgovori Svetog Oca s najvišim bosanskohercegovačkim dužnosnicima.
Središnji događaj ipak će biti dvosatno misno slavlje na stadionu Koševo uz propovjed Svetog Oca.
Misu će koncelebrirati svi biskupi iz BiH, kao i većina biskupa iz Hrvatske koji također stižu u Sarajevo predvođeni zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem, a dolazi i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar.
Na misi se očekuje 65 tisuća hodočasnika od kojih će oko 23 tisuće stići iz Hrvatske, a među njima bi trebali biti hrvatski ministar financija Boris Lalovac i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Papa će se posebnom porukom svećenicima, redovnicima i redovnicama obratiti u sarajevskkoj katedrali Srca Isusova, a potom ga čekaju ekumenski susret s predstavnicima islamske, pravoslavne i židovske vjerske zajendice kao i susret s oko četiri i pol tisuće mladih.
Sarajevo je već danima u znaku Papina posjeta pa su se uz plakate s njegovim likom i logom "Mir vama" te zastave Vatikana u prodavaonicama pojavili brojni suveniri s likom Svetog Oca kojih su prepuni dijelovi grada koje ionako preplave turisti.
Organizatori tvrde kako sve pripreme prolaze bez zapreka, ali i kako će sigurnosti biti posvećena maksimalna pozornost.
Do šest tisuća pripadnika različih policijskih, sigurnosnih i obavještajnih službi te oružanih snaga BiH angažirano je za potrebe osiguranja, već u četvrtak zavareni su svi šahtovi na trasi kretanja kolone u kojoj će biti Sveti Otac, uklanjanju se ljetne terase i kontejneri za smeće, no predstavnici vlasti učestalo pozivaju sve građane Sarajeva da u subotu izađu na ulice i pozdrave Papu.
Organizatori tvrde kako je sigurnosno stanje pod punim nadzorom te kako su pripravni reagirati na svaki mogući izazov, kao i da nema nikakvih uznemirujućih naznaka o mogućim sigurnosnim ugrozama.