Smatra se kako se u Egiptu nalazi preko 20% svih svjetskih mina, koj pokrivaju površinu od preko 40.000 četvornih kilometara.
Smrtonosni ostaci rata
Mine su bile postavljene između 1940. i 1943. tijekom borbi između Britanije i njenih saveznika s jedne strane, i Nijemaca i Talijana s druge, a za kontrolu sjeverne Afrike.
Rezultat je da je sada Egipat država najviše kontaminirama minama u cijelome svijetu. Procijenjuje se kako u pustinji još uvijek leži zakopano preko 23 milijuna mina, većinu kojih su postavili Britanci i njihovi saveznici. Od tog broja, 17.5 milijuna je zakopano samo prije i tijekom bitke kod El Alameina, prekretnice u pustinjskom ratu.
Ta su se minska polja nazivala 'vražji vrtovi', te još i dan danas uzimaju živote egipatskih civila.
Vojni i civilni predstavnici u Kairu izjavili su kako su ISIL i druge slične grupe već počeli iskopavati stare mine te da koriste njihove sastavne dijelove za bombe i improvizirane eksplozivne uređaje (IED-ove).
Iskopavaju ih već 12 godina
"Imamo barem deset izvješća od vojske kako teroristi koriste te stare mine", izjavio je Fathi el-Šazli, bivši egipatski ambasador u Saudijskoj Arabiji.
Rekao je kako je sve počelo još 2004. kada su ekstremisti iskoristili stare mine kako bi napravili sedam bombi kojima je ubijeno 34 ljudi u sinajskom odmaralištu Taba.
U ožujku je grupa džihadista napala vojni konvoj koristeći eksploziv izvađen iz mina preostalih iz Drugog svjetskog rata, te ubila petoricu egipatskih vojnika.
Vlasti sada pokušavaju riješiti ovaj problem čiščenjem preostalih minskih polja. Od 1981. uklonjeno je samo nešto više od 3 milijuna mina, ali vlasti tvrde kako će u slijedeće tri godine ukloniti sve ostale.